2024.09.12. 16:46
Jól sikerült a világ első magán űrsétája (videó)
Sikeresen végrehajtotta az űrkutatás első kereskedelmi űrsétáját csütörtökön a Földtől mintegy 700 kilométeres magasságban a SpaceX magán űrvállalat Crew Dragon űrkapszulájának kapitánya, a milliárdos Jared Isaacman és Sarah Gillis, a legénység egyik tagja.
Forrás: YouTube
A Polaris Dawn küldetés legénysége kedden hajnalban indult a Cape Canaveral űrkikötőből az ötnapos űrutazásra, amelynek egyik fontos célja az újonnan fejlesztett űrruhák kipróbálása volt az űrkabinon kívül.
Jared Isaacman kapitány és legénysége csütörtökön testhez álló űrruhába öltözve várta, amíg a kapszulájukban megszűnik a nyomás, mielőtt kinyitották a zsilipet. Isaacman mászott ki elsőként. Az űrsétát a fedélzeti és a kapszulán kívüli kamerák élőben közvetítették.
Otthon mindannyiunknak rengeteg a dolga. De innen nézve ez egy tökéletes világnak tűnik
– mondta Isaacman a Földre tekintve. Pár perc kint töltött idő után a kabinba visszatérő Isaacmant Sarah Gillis, a SpaceX mérnöke váltotta fel.
A két űrhajós 3,6 méteres vezetékkel kapcsolódott az űrkapszulához, de egyikük sem távolodott el tőle, kezüket a kabin kijáratához rögzített kapaszkodókon tartották.
A legénység két másik tagja, Scott Poteet, az amerikai légierő egykori pilótája és Anna Menon, a SpaceX mérnöke az űrséta alatt a helyükhöz rögzítve maradtak.
A 41 éves Isaacman nem kívánta nyilvánosságra hozni, hogy mekkora összeggel támogatta a repülést. A milliárdos három tervezett űrrepülése közül a Polaris Dawn az első, de 2021-ben már részt vett a SpaceX első magánrepülésén is.
A világon elsőként a szovjet Alekszej Leonov tett űrsétát 1965-ben. Isaacmanék előtt összesen 12 ország 263 űrhajósa hajtott végre űrsétát.
Digitália
- Black Friday: még egy esetleges csalódás sem veszi el a magyarok vásárlási kedvét
- Ennyi másodperc alatt lehet feltörni egy laza magyar felhasználó számítógépét
- Mi a teendő, ha a telefonját elveszti vagy ellopják?
- Hologram segítségével keresik a magyar szexmunkásnő gyilkosát (videó)
- Saját halálos mellrákját kezelte (sikeresen) egy tudós vírusterápiával