Többségi magyar tulajdon

2017.12.14. 15:37

Közvetett befolyást szerez a Mátrai Erőműben az Opus Global Nyrt.

Az Opus Global Nyrt. érdekeltségében lévő alapkezelő Status Energy Magántőkealapja, valamint a cseh Energeticky a Prumyslovy Holding (EPH) által alapított közös vállalat vásárolja meg a Mátrai Erőmű Zrt. többségi, 72,62 százalékos tulajdonrészét – közölte az Opus Global Nyrt. a tőzsde honlapján csütörtökön.

A tranzakció lezárásához a versenyjogi hatóságok felügyeleti eljárása és a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) hozzájárulása is szükséges. A vételárat és az egyéb feltételeket a felek üzleti titokként kezelik.

Az értékesítés az erőműben lévő állami tulajdont nem érinti, a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) a Mátrai Erőmű Zrt-ben meglévő 26,15 százalékos részesedését megtartja.

A közlemény szerint a Status Capital Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. által indított Status Energy Magántőkealap és a prágai központú EPH 50-50 százalékos tulajdonrésszel közös vállalatot alapított Mátra Energy Holding Zrt. néven.

Az új cég szerződést kötött a Mátrai Erőmű Zrt. 72,62 százalékos tulajdonrészének megvásárlására az eladó német RWE Power és EnBW-csoportokkal csütörtökön.

Az ügylettel Mátra Energy Holding Zrt. többségi tulajdonába kerül a Mátrai Erőmű Zrt. visontai telephelyén hét blokkal működő villamos-erőmű, a hozzá tartozó ipari park, az ország legnagyobb, 16 megawatt összteljesítményű, több mint 72 ezer panelből álló naperőműve, továbbá két, külszíni fejtésű lignitbánya Visontán és Bükkábrányban.

A visontai az ország legnagyobb széntüzelésű erőműve, fő tevékenysége a villamosenergia-termelés. A 960 megawatt összteljesítményű létesítmény hosszú távú működtetése nemzetgazdasági szempontból is kiemelt jelentőségű: Magyarország villamosenergia-felhasználásának mintegy 14 százalékát állítják itt elő, miközben az erőmű exportigényeket is képes kielégíteni. Észak-Magyarország közel 1 milliárd tonnás lignitvagyona megfelelő hátteret biztosít a társaság kiszámítható működéséhez, illetve a jövőbeli fejlesztési tervekhez. A visontai telep egyes blokkjai már fölgázzal, illetve biomasszával működnek, azonban a bizonyos területeken akár 40 éves technológiákat alkalmazó erőmű jelentős felújítást igényel. A magyar-cseh partnerek ennek ismeretében döntöttek a közös befektetés mellett.

A Mátrai Erőmű Zrt. a térség legnagyobb munkaadója, bányáiban és üzemeiben több mint 2000 munkavállalót foglalkoztat.

A többségi tulajdonos a jövőben is nagy hangsúlyt kíván helyezni a munkahelyek megőrzésére, valamint a folyamatos, kétoldalú munkavállalói párbeszédre – írták. A cég közlése szerint az Opus-csoport vállalati stratégiája alapján az ipar, nehézipar, mezőgazdaság és a média területére koncentrálja működését. Jövőbeli befektetési során nagyobb hangsúllyal keresi azokat az akvizíciós célpontokat, amelyek az energiatermelés és az energiakereskedelem területén közvetlen, vagy közvetett módon hozzájárulnak a társaság vagyonának növeléséhez, illetve nehézipari és energetikai divíziójának erősítéséhez.

A csütörtökön bejelentett tranzakcióval – az ügylet jogi zárását követően – 22 évvel a társaság privatizációját követően újra többségbe kerül a magyar tulajdon a nemzetgazdasági szempontból stratégiai jelentőségű vállalatban.

Az Opus Global Nyrt. részvényeivel a tőzsde prémium kategóriájában kereskednek, a részvények szerdai záróára 651 forint volt, éves minimum ára 32 forint, legmagasabb ára 805 forint volt.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!