2018.04.03. 09:10
Országosan is egyedülálló motívumok díszítik a buzsáki iskola tablóit
Az országban egyedülálló módon ősi motívumokkal kivarrott tablók láthatók a buzsáki iskola falain. A helyi szülők, hímző asszonyok varrják ki az emlékeket vézás, boszorkányos és rátétes mintákkal.
Számítógép helyett tűvel és cérnával készítik a tablókat Buzsákon. Dörnyei Sándorné ötévesen ismerkedett meg a hímzés alapjaival. – A szomszédban élők mutatták meg a buzsáki hímzésminták alapjait – mondta. – Nyugdíjas éveimben is szívesen készítek hímzéseket, ugyan ma már lassabban megy a munka, mint régebben, de nagyon szeretem. Akkor is, ha sok türelem kell hozzá – mesélte mosolyogva Dörnyei Sándorné. – Az idei tablót is ő varrja a helyi általános iskola nyolcadik osztályosainak. Kézzel rajzolja a mintákat, sablon nélkül, majd piros-fekete fonallal hímezi ki azokat. A vézás a legősibb hímzése Buzsáknak.
A faluban az összes tablón fellelhetők a vézás, boszorkányos és rátétes hímzés gazdag motívumai. A legrégebbi tabló 1967-ben készült, ekkor még nem hímezték, hanem festették az ősi buzsáki motívumokat. Ma viszont már az összeset hímezik. A Buzsáki Általános Iskola igazgatója, Góz Mihály elmondta: felvetődött, a hímzett tablók levédetése, hisz országosan egyedülállóan, saját kincsükkel díszítik iskolájukat, mindegyiken más-más mintákkal.
– Az egyedi hímzéstechnikát egyre kevesebben művelik a faluban – tette hozzá az iskola igazgatója. – Nagyon fontosnak tartjuk, hogy megőrizzük ezeket, ezzel a céllal készülnek évről évre a hímzett tablók is. Partnerek ebben a végzős tanulók szülei is, akik búcsúzásul e nagyon fontos értékkel megajándékozzák iskolánkat, településünket.
Kara Lajos a község polgármestere elmondta: valamikor régen még üzletszerűen végezték a hímzést, napjainkban főleg az idősebb korosztály foglalkozik ezzel a tevékenységgel. A Tájház udvarán pedig késő tavasztól augusztus végéig várják a turistákat, akiknek nem csak bemutatót tartanak, hanem akár az öltéseket is megtanítják.
– Mindhárom hímzésfajta legszebb darabjai a Tájház és a Faluház állandó hímzéskiállításán is megtekinthetőek – mondta el a polgármester. – Előbbi helyen díszes halottas lepedőt és több száz éves, ősi motívumokkal díszített ruhaneműket is láthatnak az érdeklődők.