vírus

2018.08.09. 17:30

Nyugat-nílusi láz: nem kell rettegnünk, de az óvatosság nem árt

A nyugat-nílusi láz szerbiai megjelenése miatt a vérszívók elleni védekezésre hívják fel a figyelmet a hatóságok. Somogyban eddig nem volt gyanús eset, de hozzá kell szoknunk, hogy óvakodjunk a betegségeket is hordozó rovaroktól.

Koszorus Rita

Hazánkban nem fordul elő tömegesen a vírus, de fertőzött rovarok vannak. Nem kell rettegnünk a megbetegedéstől, ám az óvatosság nem árt a nyugat-nílusi lázzal szemben. – A fertőzött madár véréből táplálkozva a szúnyog is megfertőződik, majd ezt továbbadja – magyarázta Kemenesi Gábor, a Pécsi Egyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának virológusa. – Az emberek és a lovak is zsákutca gazdának számítanak, tehát mi is meg tudunk fertőződni. De a betegség emberről emberre nem terjed.

Kemenesi Gábor hozzátette: a vírus olyan területeken tud sok megbetegedést okozni, ahol költözőmadarak pihenőhelye van. Ilyen Belgrád és Újvidék környéke, valamint Görögország. Adja magát a kérdés, hogy a Balaton lehet -e gócpont? Ám a szakember megnyugtatott: ez a vidék nem alkalmas a fertőző szúnyogoknak.

– A Balaton nem egy tipikus vándormadár pihenőhely – mondta a PTE virológusa. – Igaz, a magyar köztudatban úgy él a tó, hogy ott sok a szúnyog, de ha valaki nem volt egy ártéri öntésterületen az nem tudja, mi az hogy sok szúnyog.

Kemenesi Gábor tagja annak a kutatócsoportnak, amely már tíz éve vizsgálja a vérszívókat. Először ők mutattak ki Magyarországon nyugat-nílusi lázat hordozó rovart. – Évről-évre mindig téma ez augusztus környékén, mert ilyenkor van a nyugat-nílusi láz csúcsszezonja – hívta fel a figyelmet a szakember. – Gyakorlatilag most már tudatosulni kellett volna az emberekben, hogy ugyanúgy ahogy influenzaszezon is van igenis nyár végén nyugat-nílusi láz szezon van. Ez is egy olyan dolog, amihez hozzá kell szoknunk.

Somogy megyében egy-egy eset fordult elő 2012-ben és 2013-ban, azóta nem találtak a szakemberek szúnyog által terjesztett vírust emberben, tájékoztatott a Somogy Megyei Kormányhivatal.

A vírus tehát szúnyogcsípéssel terjed, fertőzés esetén a lappangási idő 2-14 nap, s csak az esetek ötödében alakulnak ki enyhe idegrendszeri tünetek. Terápia, oltás nincs a betegség ellen, annyit tehetünk, hogy elkerüljük a szúnyogcsípést! Rovarriasztókat használunk, szúnyoghálót és a ház körüli tenyésztelepeket megszüntetjük.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában