2018.09.19. 11:30
Betiltanák a nejlonzacskót pár éven belül
Hamarosan eltűnhetnek a boltokból a műanyag zacskók és szatyrok. Az ötletet a somogyi vásárlók és kereskedők is támogatják. Igaz, előbbiek megszokásból még sok zacskót használnak, utóbbiak sokat is költenek rá.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium várhatóan szeptember végére nyilvánosságra hozza azt a jogszabálytervezet, amelytől a forgalmazott műanyag zacskók jelentős csökkenését várják. Pedig most még hetente akár 1000 zacskó és 500 szatyor is elfogy az egyik piaci árus standjánál. A tapasztalatok szerint, amit csak lehet nejlonba tesznek a vásárlók. Pár éven belül azonban másba kell majd pakolni a termékeket. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium ugyanis jövő júliustól részben, 2021-től pedig teljesen betiltaná a műanyag zacskókat.
– Támogatom ezt a kezdeményezést – mondta Sebestyén Antal. – Nagyon sok hulladék keletkezik a műanyagokból, ez nem jó, szennyezi a környezetet – tette hozzá a vásárló.
– Én szövettáskát használok – fogalmazott Magola Katalin. – Igaz néha használok nejlont és abba pakolom a zöldséget, de ez csak a megszokás miatt van így.
– Én is örülnék annak, ha megszűnne a műanyag zacskó – mondta el lapunknak egy másik vásárló.
– Papírtáska lenne a megoldás – fogalmazott Nagy Istvánné. – Én ruhaanyagból készítettem magamnak bevásárlótáskát, ezt használom mindig. Néha azonban nejlonba is pakolok zöldséget, gyümölcsöt, mert folyik a leve. A zacskókat aztán otthon eldobom, nem gyűjtöm – tette hozzá Nagy Istvánné.
– Vesznek egy répát, egy zöldséget és egy paradicsomot, aztán minden külön zacskóba kerül – mondta el érdeklődésünkre Csongrádi Zoltánné piaci kereskedő. – Azt tapasztalatom, hogy pazarolnak az emberek, pénzt viszont nem kérhetek a nejlonért, mert akkor megsértődnének. Nagyon sok műanyag zacskó fogy el nálam, havonta körülbelül 20 ezer forintot költök erre – mondta a kereskedő.
– Ám van olyan vásárló is, aki használt zacskóval érkezik és abba pakol – folytatta Csongrádi Zoltánné. – Ez viszont nagyon ritka. Hallottam róla, hogy betiltanák a műanyagot, csak azt nem tudom, hogy utána mibe adnánk a zöldséget. A papírtáska jó megoldás lehetne, viszont akkor meg az erdőket veszélyeztetnénk – fogalmazott Csongrádi Zoltánné.
– Szennyezi a környezetet a sok műanyag, ez nem jó – mondta Vető Ferencné, az egyik piaci húsbolt dolgozója. – Támogatom a betiltását, csak nem tudom, mibe csomagoljuk majd utána a húsárut. Már megkeresett minket egy lebomló szatyrokat forgalmazó cég képviselője. Termékeik kukoricaszármazékból készülnek és állítólag hat hét alatt lebomlanak. Ez jó megoldás lehet, csak az a baj, hogy drága. 300-500 forintért kapnánk egyet, ha erre még mi is ráraknánk valamennyi pénzt, annak nem örülnének a vásárlók. Valami olyan megoldás kellene a csomagolásra, ami nem kerül sokba és be lehet építeni az árakba – tette hozzá Vető Ferencné.
Vargáné Bíró Éva, a Kaposvári Nagypiac ügyvezetője szerint már rég elkezdődött a szemléletváltás. Sokan ugyanis már nem szatyorral, hanem kosárral érkeznek vásárolni. A piac dolgozói is támogatják a környezettudatos vásárlást, hiszen a használt faládákat, dobozokat összegyűjtik és ingyen odaadják az embereknek, hogy abba vigyék haza a megvásárolt termékeket. Vargáné Bíró Éva hozzátette: hamarosan kampányt is indítanak a piacon, amellyel népszerűsíteni szeretnék a környezettudatosságot.
Takarítógép tisztítja az óceánt
Másfél héttel ezelőtt indult el a San Fransisco-öbölből az a különleges tisztítóberendezés, melyet egy 24 éves holland fiatalember, Boyan Slat talált fel azért, hogy megtisztítsa az óceánokat a műanyag hulladékoktól. A System 001 elnevezésű rendszer hatszáz méter hosszú, a víz felszínén lebegő műanyag csőből és három méter mélyen a víz alá merülő fésűszerű filterből áll. A gépet két hétig tesztelik ötszáz kilométerre a kaliforniai partoktól. Ha beválik, akkor arrébb vontatják a Kalifornia és a Hawaii-szigetek között elterülő hatalmas csendes-óceáni szemétszigethez, hogy összegyűjtse a vízben lebegő hulladékokat. A kutatók sikert várnak az óceáni takarítógéptől, 2040-ig pedig a világtengereket szennyező műanyagok kilencven százalékát szeretnék begyűjteni.