2020.03.01. 09:00
Könnyebben átvészelhető a hisztikorszak, ha van hozzá humor
Gyakorlatias, humorral fűszerezett előadást hallgathatott a Szivárvány Kultúrpalota közönsége az érzelmi intelligencia nagyköveteként is számon tartott Kádár Annamáriától.
A Mesepszichológia, Tündérbogyó című könyvek szerzője – a marosvásárhelyi egyetem tanára –, a mese jelentőségéről, gyógyító erejéről és pszichológiájáról tartott előadást. A hisztikorszak és dackorszak sajátosságait elemezve világított rá arra, hogy kellő humorral minden megoldható.
– IQ-teszteket ma már mindenhol használnak, amikor fel szeretnék mérni az intelligenciánkat, de az érzelmi intelligencia sokkal jobban előrejelzi, hogy mennyire leszünk sikeresek – vallja Kádár Annamária. – Az érzelmi intelligencia fejlesztésének folyamatában a mese fontos szerepet tölt be. A gyermek számára egy félelmetes élmény, hogy akarata nem elég erős a felnőttek tilalmainak legyőzésében, nehéz számára az indulatainak kezelése és annak elfogadása, hogy időnként haragot érez pont azok iránt, akiket a legjobban szeret. A mese pontosan a gyermek lelkivilágát testesíti meg, segít szétválasztani egymásnak ellentmondó érzéseit. A jó történetek szinte észrevétlenül juttatják a gyermeket lelki, érzelmi gazdagodáshoz, szimbolikus úton nyújt megoldást a gyermek problémáira, segítve őt a félelmei és vágyai megszelídítésében. Az a mese érinti meg a gyermeket, ami kielégíti lelki szükségleteit, és ami választ ad az őt foglalkoztató kérdésekre – folytatta a pszichológus.
– A mumusoktól félő háromévesnek hiába magyarázzuk, hogy ilyesmi nincs, de ha belemegyünk a játékba, s biztosítjuk arról, hogy anyának van varázserejű mumusűző spray-je, és használjuk is, nyugodtan alszik reggelig. Szabó Lőrinc Lóci című versére utalt, mely szerint, ha a kisgyermek szemszögéből nézzük a világot, sokkal jobban érthetővé válnak az életkori sajátosságok.
– A gyereknek joga van ahhoz, hogy szomorú, dühös, haragos, csalódott, bánatos, elkeseredett legyen. Tudnunk kell, hat-hét éves korig egyáltalán nincsen érzelemkontrollálás, szabályozás, a gyerek kifejezi az érzéseit. Tehát a gyerek nem hisztis, csak őszintén megéli, amit érez – folytatta a szakember.
Mindez könnyebben áthidalható, ha kellő lazasággal állunk hozzá. Elengedhetetlen a kellő empátia a hiszti esetén, Kádár Annamária néhány személyes történet elmesélésével támasztotta alá, hogy kellő humorérzékkel minden nehéz helyzetet túl lehet élni, ezekből lesznek a legjobb történetek, amelyeket lehet majd emlegetni.