2020.08.16. 11:00
Üvegszilánkos érvágás a bolygónknak
Habár már 93 üveggyűjtő-konténer található Kaposváron, és még ennél is több a város környékén, továbbra is gondot jelent a megüresedett üvegek gyűjtése.
A hulladékgazdálkodásban kiemelten fontos az üveg, hiszen teljes egészében újrahasznosítható. Ennek ellenére csak kevesen fordítanak arra gondot, hogy különválogassák a megüresedett palackokat. S míg külföldön szín szerint is külön gyűjthetik az állampolgárok a befőttesüveget, üdítőspalackot, vagy éppen mustárosüveget, addig itthon a szelektív szigetekre vagy önállóan elhelyezett zöld konténerekbe dobhatjuk ezt a hulladékfajtát. Már, ha bedobjuk és nem landol vele együtt más is a hulladék között.
Nem minden üveg kerülhet ebbe a konténerbe. – Síküveg, mint ablaküveg, nem kerülhet az üveggyűjtő-pontokra – mondta kérdésünkre Szilágyi Ádám, a Kaposvári Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezetője. – Rengeteg erőfeszítésünkbe telik, hogy a szennyezett üveghulladékokat olyan minőségben tudjuk a hasznosítóhoz szállítani, hogy feldolgozásuk megoldható legyen. Sajnálatos módon sokszor a felhasználók még mindig helytelenül vegyesen helyezi bele a hulladékot. Ez sajnos azt is jelenti bizonyos esetekben, hogy a végtelenszer újrahasznosítható üveget a hulladéklerakóban kell ártalmatlanítani, és más értékes nyersanyagot, illetve rettenetes energiát „pazarolunk” az új üveg előállítására.
Bonyolult folyamat az üveggyártás amely során kvarchomokot, szódát, őrölt mészkövet, márványlisztet, adalékanyagokat, szenet és üvegcserepet is felhasználnak. A hozzávalókat gépi keverés után megolvasztják, melynek során szilikátok keletkeznek. Az olvadás 800-900 Celsius-fokon indul be és 1550 Celsius-fokon válik folyékonnyá. De még ekkor sincs kész az üveg, hiszen derítés és hűtés következik, amikor az olvadék egyneművé válik.
Ebbe a folyamatba kapcsolódik be a szelektíven gyűjtött hulladék is, ezért aztán roppant fontos a megfelelő gyűjtés. Az üvegszilánkok a természetben tüzet is okozhatnak, ráadásul az üveg lebomlási ideje is roppant hosszú. Míg egy banánhéj 3-4 hét alatt semmivé válik, a gyűlölt nejlon szatyor 200-1000 év alatt válik az enyészeté, addig az üveghulladék 1-2 millió év alatt bomlik le.
Szilágyi Ádám arra figyelmeztetett: csak csomagolási üveghulladékot szabad a gyűjtőpontokon elhelyezni. Tehát pezsgős-, szörpös-, befőttes-, boros-, sörösüvegeket dobhatunk bele. Az összes többi ablaküveg, vagy tükör építési hulladéknak számít, ezért kéri, hogy ne dobjuk be a konténerbe.
Habár a színes és fehér üvegeket együtt gyűjtjük, a fedőt, gyűrűt és kupakot el kell róluk távolítani, válaszolta kérdésünkre Szilágyi Ádám. Az üveggyűjtő-pontok Kaposváron összesen 93 helyszínen a Hulladékgazdálkodási Kft. területén pedig 177 helyszínen elérhetőek. A gyűjtőpontok helyéről az interneten a www.khg.hu oldalon tájékozódhatunk.