2021.01.05. 14:00
Milliárdos receptet írtak fel az építőipar számára
Tizenkét milliárd forintos támogatási program indul az építőipari ágazat termelékenységének, hatékonyságának növelésére, melyen somogyi cégek is pályázni akarnak. Ötödször írták ki a programot, ezúttal kifejezetten azért, hogy a koronavírus-járvány negatív hatásait enyhítsék.
– Január végén mi is pályázni szeretnénk, pillanatnyilag csaknem 60 millió forintos fejlesztést tervezünk – mondta István József, a barcsi Házmester-Bau Kft. ügyvezető igazgatója. – A földmunkagépen kívül előregyártott építőipari zsaluaanyagra van szükségünk, ehhez kérjük majd a támogatást.
A magasépítésre szakosodott, csaknem száz dolgozót alkalmazó dél-somogyi cég emberei jelenleg hat helyszínen dolgoznak. A baranyai munkákon kívül igali és barcsi beruházásokban is részt vesznek, s az első félévre folyamatosan van megrendelésük. István József kifejtette: legutóbb decemberben öt autósdarut vásároltak 200 millió forintért. Úgy kalkulálnak: a térségben 2021-ben előreláthatóan több lesz a munka, s akár 30 új dolgozóval is bővülhet a cég.
Pongrácz Attila, a bárdudvarnoki Blamax Kft. ügyvezető igazgatója közölte: a járvány okozta visszaesés őket is érintette. Tavaly csaknem 20 százalékkal kevesebb volt a munka, s a bevételkiesés miatt a 27 fős cégnél három dolgozótól kellett megválniuk.
– Az idei fő célunk legalább a szinten tartás, sőt, némi emelkedéssel számolunk – mondta Pongrácz Attila. – Hallottam az új építőipari programról, s ha megfelelünk a feltételeknek, magától értetődően indulni akarunk. Egy forgórakodó gép beszerzését tervezzük, a beruházás költsége csaknem 50 millió forint.
Budai Ferenc, az Iposz megyei elnöke közölte: a nagy beruházásokon kívül a kisebb építkezéseknél is szükség van az új gépekre, eszközökre, a somogyi vállalkozásoknál is indokolt a technológiai váltás. Ezzel érdemben javulhat a helyi cégek termelékenysége.
– Lerobbant gépparkkal nincs fejlődés – mondta. – Azok a társaságok, amelyek nem lépnek időben és képtelenek tovább fejlődni, előre borítékolhatóan nem lesznek a piac nyertesei.
Megőriznék a versenyképességük
Tizenkét milliárd forintos támogatási programot indít az Innovációs és Technológiai Minisztérium az építőipari ágazat termelékenységének, hatékonyságának növelésére, derült ki a szaktárca tájékoztatójából. Az Építő-5 program célja az építőipari kis- és középvállalkozások technológiai fejlesztéseinek, gépbeszerzéseinek, újraiparosítási célt szolgáló beruházásainak finanszírozása vissza nem térítendő támogatássa. Somogyban kőművesek, ácsok, festők és villanyszerelők is gépbeszerzést terveznek. – Tudok olyan céget, ahol vakológép, illetve a tetőcserepezésnél használt kisebb felvonó vásárlására készülnek – hangsúlyozta Budai Ferenc. – Ma már nehéz elképzelni olyan építkezést, ahol a legegyszerűbb munkát nem gépesítik, enélkül romlik a versenyképesség.
Fotóillusztráció: Lang Róbert