iskolaérettség

2021.01.07. 11:30

Nem tarthat oviban a szülők féltő kényelme

Még néhány napjuk maradt a szülőknek, január 15-ig nyújthatnak be kérvényt az Oktatási Hivatalhoz, ha azt szeretnék, hogy hatéves korú gyermekük az óvodában maradhasson még egy évig. Korábban a gyermeket ismerő óvoda felelősségébe tartozott az iskolaérettség megítélése, 2020-tól már a hivatal dönt az ügyről szakértői bizottság véleménye alapján.

Andricz Gabriella

20201216 Pannonhalma Iskolaérettség, január 15ig lehet jelezni. Pannonhalma, Szabadság ut 21. Pedagógiai szakszolgalat Képen: Tóthné Major Veronika, Tóth Luca Fotó: Nagy Gábor NG Kisalföld

Fotó: Nagy Gábor

Míg tavaly több szülőben keltett aggodalmat a tény, hogy csemetéjének hatévesen iskolába kell mennie, a gyakorlat azt igazolta, hogy az óvodában maradásra ugyanúgy megvan a lehetősége a gyermeknek, ha az ehhez szükséges hivatalos igazolások ezt indokolttá teszik. Óvodapedagógusok, iskolavezetők egybehangzó véleménye alapján sem okozott a törvénymódosítás nagy problémát, hisz a szülő és az óvónő véleménye továbbra is meghatározó a hivatali eljárás során.

– Azt gondolom, hogy a legtöbb intézményben komolyan felkészültek a helyzetre. Tagintézményeinkben is már a nevelési év elején tájékoztattuk a szülőket, hogy miként látjuk a gyermek fejlődését, és ezt alátámasztjuk a különböző mérési eredményeinkkel is. Nem lehet életkorhoz kötni ma már a tankötelezettséget, hisz ezt rengeteg körülmény befolyásolja. Számunkra is az a fontos, hogy a gyermekek a legoptimálisabb életkorban kerüljenek iskolába, és ne kudarcként éljék meg az első éveket – mondta el Csabainé Kósz Erika, a kaposvári Tar Csatár Központi Óvoda vezetője.

– A törvénymódosítás célját abban vélem felfedezni, hogy a problémák korai felismerése időben jusson el a pedagógushoz és szülőkhöz, és így egyértelműbbé válik az iskolaérettség, és indokolatlanul ne maradjon az óvodában a gyermek hétéves koráig sok esetben a szülő kényelme miatt – folytatta a vezető. – Az óvodákban eddig is és a továbbiakban is az erre hivatott szakemberek időben elvégezik életkornak megfelelő logopédiai, gyógypedagógiai szűréseket, így már amikor a gyermek eléri az ötéves kort, tudni lehet, hogy szükséges-e további fejlesztés vagy vizsgálat a gyermek fejlődése érdekében – mondta el Törő Krisztina, a Nagybajomi Mesevár Óvoda és Bölcsőde intézményvezetője.

– Az erről szóló dokumentumok lehetnek az elsődleges indokai az óvodában maradásnak. A szülő ugyanakkor bármilyen indok alapján véleményezheti, hogy gyermeke számára az iskola megkezdése még nem indokolt. Az eljárást megindító kérelemben bármilyen releváns ok, körülmény, állapot, tény megfogalmazható, amely indokolttá teszi az iskolakezdés halasztását. Az eljárásban ezeket a körülményeket vizsgálják ki.

 

Elkérhetjük az óvodai dokumentumot

A szülő az iskolahalasztási kérelméhez bármilyen általa lényegesnek tartott dokumentumot mellékelhet az eljárás során, például elkérheti az óvodától a gyermek fejlődését nyomon követő nyomtatványt is, és azt is csatolhatja. Így az Oktatási Hivatalban a kérelemmel foglalkozó szakemberek közvetve az óvoda véleményét is ismerheti – tudtuk meg az Oktatási Hivatal munkatársaitól. Abban az esetben nincs szükség a kérelem beadására, ha az illetékes pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága a sajátos nevelési igény, illetve a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség megállapításával összefüggésben kiállított érvényes szakvélemény már tartalmazza azt a javaslatot, hogy a gyermek maradjon további egy évig óvodai nevelésben.

Fotó: MW

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában