2022.10.13. 17:30
Gyerekeknek mutatták be a láthatatlan valóságot
A láthatatlan valósággal ismerkedtek a gyerekek a könyvtárban. Immár a 10. alkalommal rendezték meg azt a szemléletformáló programsorozatot, amely egy hét alatt 400 kaposvári gyermeket hoz közelebb a látássérültek világához októberben, a látás hónapjában, és kiváltképp október 15-én, a fehér bot nemzetközi napján.
Fotó: Lang Robert Kaposvar
Ha egy fiatal lány nem látja magát jól a tükörben, akkor is nagy gondot fordít a szépítkezésre. A 26 éves kaposvári Balogh Kornélia születése óta látássérült. Mindkét szemét műtötték, de csak az egyiket tudták megmenteni az orvosok, azóta gyengénlátóként él. Arról beszélt, hogy a konyhában ütközik nehézségekbe, amelyeket különböző segédeszközökkel old meg. A konyhát nemcsak főzésre használja, hanem saját magának készít kozmetikumokat étkezési alapanyagokból. Az érettségi mellett élelmiszer analitikus technikusi végzettséget szerzett, és országos versenyen ért el helyezést.
Milkovics Lászlóné az alig látó kategóriába tartozik. A fehér botot még nem kell használnia, de a közlekedés nehézséget jelent számára. A nyomógombos, beszélő átkelőhelyek nagy segítséget nyújtanak, hogy eljusson az utca túloldalára, de ha nincs ilyen, akkor megvárja, hogy jöjjön valaki. Leginkább a hallására támaszkodik, hogy el tudjon jutni egyik helyről a másikra.
Egy vak bácsival buszozik együtt reggelente a 11 éves Lutz Liliána, aki a Kodály iskolába jár. Szokott segíteni neki, nehogy rossz buszra szálljon, mondta. A látássérültek és a gyerekek a Takáts Gyula Megyei Hatókörű Városi Könyvtárban találkoztak. Egy sötétszobás sétán átélhették, milyen lehet vaknak lenni, és rendhagyó osztályfőnöki óra keretében hallgathatják meg a látássérültek életének néhány epizódját. Az asztaloknál feladatokat próbálhattak ki, kézbe vehették a látássérültek segédeszközeit és a nem látó gyermekek játékait. Szimulációs szemüvegekkel imitálták a szembetegségeket, és a fehér botos közlekedés rejtelmeibe is beavatták az érdeklődőket. A jó időben az utcára is kimerészkedtek lefedett szemmel, és megismerkedtek a vakvezető kutyával. Szerényiné Tar Gabriella könyvtáros, szervező szerint a gyerekeket ahhoz hozzásegítik ahhoz, hogy ne kerüljék el az utcán a vakokat, hanem segítséggel forduljanak hozzájuk.
Háromezer látássérült él Somogyban
A statisztika alapján nagyjából háromezer látássérült él Somogyban, és egyesületi szinten 450 embernek nyújtanak támogatást, de mindenkit várnak a szolgáltatásaikkal, még azokat is, akiket eddig még nem értek el, mondta Dányádiné Molnár Cecília, a Vakok és Gyengénlátók Somogy Megyei Egyesületének elnöke a könyvtári rendezvényen. A tanácsadások mellett 16 megváltozott munkaképességű munkavállaló dolgozik náluk masszőrként, sorstársi segítőként és irodai munkatársként. A megyében kistérségi csoportokat működtetnek, szabadidős és kulturális programokat szerveznek. Nagy hangsúlyt fektetnek a segédeszközök beszerzésére, kölcsönzőt működtetnek. Ellátják a sorstársakat digitális eszközökkel. és segítik ezek használatának megtanulását.