2023.01.18. 20:00
Vezetéknek repült gólyát, elütött baglyot gondoznak Drávaszentesen
Bőven akadt dolguk a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi szakembereinek. December végén például egy legyengült rétisashoz riasztották őket Baranya megyébe, a sikeres kezelésnek köszönhetően sikerült már szabadon bocsátani a ragadozó madarat. Több mint félszáz állatot tudtak visszaengedni tavaly a természetbe.
Somogyban egyedülálló módon a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság drávaszentesi telephelyén működik madárrepatriáló. Csak a tavalyi évben több mint félszáz védett állatot engedtek vissza a természetbe, miután sikerült meggyógyítaniuk, felerősíteniük őket.
– A hozzánk kerülő madarak többségét autó ütötte el, vagy fiókakorukban kiestek a fészekből, de akadnak köztük elárvult sünök, legyengült denevérek is – mondta lapunknak Horváth Zoltán, a DDNPI dél-somogyi tájegységvezetője. – Egy fekete gólya fióka villanyvezetéknek repült, de sikerült felépülnie. Egy kuvik agyrázkódást szenvedett, mikor az autó elütötte, s ömleny keletkezett az agyában. A felépülését követően nemrég szabadon tudtuk engedni.
A barcsi természetvédelmi szakember hozzátette: december elsején Taranyból egy legyengült réti sashoz riasztották a természetőröket a halászok. – Most már erősebb, jól táplálkozik, de még kicsit javítani kell a kondícióján ahhoz, hogy szabadon engedhessük – jegyezte meg a tájegységvezető. Hozzátette: a ragadozó madarak kedvenc eledele a naposcsibe, amelyek fogyasztása az emésztőrendszerüknek is kedvező. Kapnak mellette csirkeszívet, májat is.
Tavaly 70–100 közötti fecske, rigó, fülesbagoly, vörös vércse, macskabagoly, barátcinege, egerészölyv került hozzájuk. Harminc madarat tartósan kellett ápolniuk. Horváth Zoltán megjegyezte: szerencsére az elmúlt években nem történt mérgezés.
– A legnagyobb gondot az okozza, hogy nincs megfelelő tápláléka például a fehér gólyának, az állattartás visszaszorulása mellett csökkentek a vizes területek – emelte ki Horváth Zoltán.
Megjegyezte, a fekete gólya olyan helyet keres, amely költésre és táplálkozásra is alkalmas, sok madár Lengyelországba repül emiatt. – Az a célunk, hogy amelyik madár gyógyítható, azon pár hétig segítsünk, hogy újra alkalmas legyen önálló életre – emelte ki Horváth Zoltán. Felhívta a figyelmet, hogy a kiesett fiókát ne szedjék össze, hagyják ott, mert a szülő etetni fogja.