2024.02.29. 13:57
Balatoni idegenek jelenthetnek veszélyt az őshonos kopoltyúsokra
A gyérítő halászatokon túl csukákat is telepítettek a Hévízi-tó kifolyójába, amelyek ezeket a fajokat szívesen elfogyasztják. Idegenhonos díszhalak is vannak a Balaton vízgyűjtőjén, a szakemberek szerint a díszhalak ökológiai kockázatot jelentenek a tó élővilágára. Hogy miként kerültek a vízbe, arról megoszlanak a vélemények.
Fotó: Balatoni Hal
Különleges, egzotikus halfélék akadtak horogra a Hévízi-tó kifolyója alatti szakaszon, közel a Balatonhoz. Volt köztük narancssárga, csíkos is, amelyeket elektromos halászgéppel és nyakzó hálóval fogtak be a közelmúltban.
Jaguársügér, tűzfejű tarka sügér, citromsügér is van a csatornában, amelyek az őshonos halakat kifalják a tóból.
– mondta el a halgazdálkodási társaság készítette tájékoztatóvideóban Ferincz Árpád, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Természetesvízi Halökológiai Tanszékének vezetője. – Ezen a területen ötszázas nagyságrendben fogtunk idegenhonos inváziós fajokat és mindössze húsz őshonos hal került a hálóba. Nem tudni, hogy a hideg vízben mennyi időt élnek túl az idegenhonos díszhalak, de azt látják, hogy jól alkalmazkodnak és az enyhe tél is kedvez nekik.
Nagy Gábor, Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. horgászati ágazatvezetője elmondta: a gyérítő halászaton túl egynyaras csukákat telepítettek a Hévíz-folyáson és közösen azt vizsgálják, hogy az idegenhonos halakkal mit tesznek a ragadozó halak. Összesen 295 kiló egynyaras csukát is kihelyeztek. – Annak érdekében, hogy a csukák minél hatékonyabban végezhessék dolgukat, egy 500 méter hosszú csatornaszakaszon ragadozóhal-fogási tilalmat rendelünk el az év végéig. Ennek értelmében a nevezett csatornaszakaszon csalihalat, halszeletet, műcsalit a horgászhelyen tartani, azzal horgászni, továbbá süllőt, balint, csukát, harcsát, kősüllőt és sügért megtartani tilos – mondta el Nagy Gábor.
Jelenleg már tart a csuka fogási tilalma, március elsejétől pedig elkezdődik a május 1-ig tartó ragadozóhal-fogási tilalom, amelyet a Balatoni Horgászrend szabályoz.
A Balaton átlagos vízhőmérsékletének emelkedésével a telet is túlélhetik
Nagy Gábor megjegyezte: a Hévízi tó kifolyója a Zalába torkollik, az pedig a Balatonba, így ezen díszhalak ökológiai kockázatot jelentenek a tó élővilágára. – Folyamatosan emelkedik a Balaton téli átlagos vízhőmérséklete, elképzelhető, hogy ötven év múlva még magasabb lesz és ezek a halak túlélhetik a telet is – mondta. – Nem szeretnénk, ha az őshonos halfajok veszélybe kerülnének – emelte ki a horgászat ágazatvezetője.
Információink szerint a helyiek körében az a szóbeszéd járja, hogy gazdasági haszonszerzés céljából különböző díszhalakat engedtek korábban a kifolyóba, mert itt olcsóbb volt a halakat nevelni, mint nagy akváriumokban. Az ivadékokat később aztán befogták és eladták kereskedőknek.