2024.10.09. 13:36
MacGyver leleményességével derítenek fényt az illegális esővíz elvezetésekre
Elsőre talán ártalmatlannak tűnhet, de valójában súlyos problémákat okozhat a szennyvízrendszer működésében az a nem ritka jelenség, hogy egyes ingatlantulajdonosok az esővízelvezető csatornát a szennyvízhálózatba kötik be.
Az esővíz és a szennyvíz két külön rendszeren keresztül kellene, hogy eljusson a végső helyére. Az esővíz a csapadékvíz-elvezető csatornákba ömlik, míg a szennyvíz a fürdőszobákból és konyhákból érkezik, és tisztítás után a természetbe jut. Amikor az esővíz a szennyvízcsatornába ömlik, túlterheli a rendszert, főleg az esős időben. Ez akár oda is vezethet, hogy a szennyvíz az utcára ömlik.
Hogyan találják meg az illegális esővíz bekötéseket?
Mint azt a Sonline.hu megtudta, a szakemberek többféle módszerrel dolgoznak, hogy kiszűrjék a szabálytalan esővíz bekötéseket. Az egyik módszer az úgynevezett „füstvizsgálat.” Ebben az esetben ködanyagot engednek a csatornába, s ha a köd ott jön ki, ahol nem kellene, az egyértelmű jele annak, hogy valami nincs rendben. „Ködfejlesztéses vizsgálatokat végzünk, hogy megmutassuk a szabálytalan bevezetéseket, például ereszek tetején vagy udvari összefolyókban,” – tudatta a DRV.
Ezen kívül színezett vízzel is ellenőrizhetik, hogy az esővíz bejut-e a szennyvízcsatornába, és a lakossági bejelentések alapján is gyakran vizsgálódnak.
Mi történik, ha szabálytalanságot észlelnek?
Ha egy ellenőrzés során kiderül, hogy az esővíz szabálytalanul kerül a szennyvízcsatornába, akkor a DRV jegyzőkönyvet és fotókat készít, ezt követően a tulajdonos rövid időn belül felszólító levelet kap a szabálytalanság megszüntetésére, valamint ezzel egy időben pótcsatornadíjat számláznak neki a bevezetéssel érintett felület függvényében – magyarázta a DRV. – Ha valaki nem szünteti meg a szabálytalan esővíz bekötést az ingatlanán, vagy később újra trükközni próbál, akkor akár kötbérrel is büntethetik.
Miért különösen nagy a probléma a Balaton környékén?
A DRV szerint leginkább a frekventált, üdülőövezeti területeken fordultak elő szabálytalanságok, a vidéki, falusias területeken nagyságrenddel kevesebb a számuk. Mivel a nyaralók gyakran csak szezonálisan használt épületek, az ingatlantulajdonosok ritkábban tartózkodnak ott, így kevésbé figyelnek a vízelvezetési szabályok betartására. Ez azonban esős időszakokban komoly problémákat okozhat, amikor a rendszer hirtelen túlterheltté válik.
Hogyan lehet megelőzni a problémát?
A legjobb, ha már eleve a megfelelő csatornába vezetik az esővizet. Az ingatlantulajdonosoknak érdemes szakértőt hívniuk, aki ellenőrzi, hogy minden szabályosan működik-e. Egy jól kiépített esőelvezető rendszer megakadályozhatja a vízkárokat, és hozzájárulhat ahhoz, hogy a szennyvízhálózat ne terhelődjön túl.