4 órája
A Fradi császára is előbukkant a kandallóból
Egy elfeledett kandalló mögött olyan titokra bukkantak Szántódpusztán, ami évszázadok történetét meséli el. Egy helyen a bohém 18. századi földbirtok és a Fradi sztárjának relikviája. Ki gondolta volna?
Szántódpuszta ismét a történelem rajongóinak hívta fel figyelmét, hiszen a Kiskastély pincéjében a felújítási munkálatok során különleges leletekre bukkantak. A vakolat leverése közben derült ki, hogy egy szakaszon a téglák függőlegesen állnak, ami felkeltette a szakemberek érdeklődését. A további bontási munkák során egy befalazott kandallót tártak fel, amelyhez kapcsolódóan számos értékes relikvia is előkerült, köztük egy Fradi legendához is köthető.
Az intézményvezető, Kresz Tamás elmondása alapján az épület eredete egészen 1716-ig nyúlik vissza, míg jelenlegi formáját 1884-ben kapta. Mint szakértői vizsgálat után kiderült, a bontás során előkerült kandalló és a kéménye ma is működőképes.
A falüregek egyfajta "időkapszulaként" működtek: 18. századi ezüst óratok, monogramos téglák, régi magyar pénzérmék, valamint újságcikkek kerültek elő. Az egyik legrégebbi tégla a Tihanyi Apátsághoz kötődő DT monogramos darab, amely a majorság épületeinek eredeti építőanyagai közé tartozott. A legfiatalabb lelet egy 1952-es Népszabadság cikk egy későbbi legendás futballistának a bemutatkozásáról.
Horváth Ádám földesúr órája, a rejtett titok
„Ahogy a falat bontottuk, egy gyönyörű kandalló rajzolódott ki, de a legnagyobb meglepetés az volt, amit mögötte találtunk” – mesélte Kresz Tamás, a majorság intézményvezetője. „Egy valódi kincs került elő, ami több korszakot köt össze.”A fal mögött talált tárgyak között volt egy 18. századi ezüst óratok, amely vélhetően a kastély egykori lakójához, Horváth Ádám földesúrhoz tartozott. A „dalos földesúrként” emlegetett Horváth Ádám a 18. század végén, 1769 és 1791 között bérelte a majorságot. Életvidám, bohém természetével és mulatságairól ismert életvitelével könnyen elképzelhető, hogy az ezüst óratok hozzá köthető. De hogyan végezhette egy ilyen értékes tárgy a kandalló mögött?
– Talán egy lakoma vagy mulatság emléke, esetleg véletlenül került oda – találgatott Kresz Tamás, majd azt is hozzátette: – annyit azért lehet tudni az egykori bérlőről, hogy nagyon szerette az életet.
Albert Flórián: Fradi legenda a falak mögött
A kandalló mögött rejtőző kincs másik meglepetése az a 1952-es Népszabadság-cikk, amely Albert Flórián legendás bemutatkozását örökítette meg. A „Császár” néven ismert Albert Flórián a magyar futball történetének egyik legnagyobb alakja, aki a Fradi és a válogatott színeiben vált világszerte ismertté. A cikk egy olyan sporttörténeti gyöngyszem, hiszen itt a focisztár még csak az elsőket rúgta!
Az időkapszula titkai
Az időkapszula rétegei tökéletesen mesélik el a kastély történetét. Az alsó rétegből előkerültek a DT monogramos téglák, amelyek a Tihanyi Apátság birtokairól származtak, fölöttük a 18. századi ezüst óratok és kovácsoltvas fogó, amely szintén a 18. század kovácsainak szakértelmét dicséri, míg a betonréteg tetején a 20. századi forintok és groschenek hevertek az Albert Flóriánról szóló cikk mellett.
- Ez a kincs nemcsak a kastély, hanem a magyar történelem és kultúra egy-egy darabját is visszahozza – tette hozzá Kresz Tamás.
A különleges leleteket és a felújított kandallót a nagyközönség is megcsodálhatja december 15-én a borászati kiállítótérként megnyíló Kiskastélyban.