3 órája
Nikotinpárna a szájba, füstmentessé vált a függőség
Egyre több fiatal próbálja ki a nikotinpárnát. A trafikokban is beszerezhető dohányt nem tartalmazó terméket a 13-14 éves korosztály is előszeretettel fogyasztja. Használata egyelőre nem szabályzott hazánkban.
Képzelje el, ahogyan az ínyét zsibbadásig csípi egy kissé büdös, miniteafilterhez hasonlító párna. Ezután átmeneti bódultságot érez, a pulzusa megemelkedik, kellemesen szédül. Ha nem elég rutinos nikotinfogyasztó, mindezt jó eséllyel egy kiadós hányás is kísérheti. Ilyen a nikotinpárna hatása, melyet előszeretettel fogyasztanak a fiatalok hazánkban is. A sóval és vízzel összekevert, őrölt dohányleveleket (snüssz) először a 18. században Svédországban kezdték el zacskókba porciózni.
A svéd találmány ma már a skandináv ország legelterjedtebb füstmentes dohányterméke. Új generációs változatai a nikotinpárnák, amelyek tiszta növényi rostból és hozzáadott nikotinnal készülnek. Változatos ízekben jelennek meg a kínálatban.
Találunk
- mentolos,
- kólás,
- sárkánygyümölcsös,
- energiaitalos és más ízesítésű terméket is.
Kovács Gergely a kaposvári INDIT Integrált Drogterápiás Intézet vezetője megkeresésünkre elmondta, egyre többször látják és hallják azt, hogy mennyi fiatal használja a nikotinpárnát, amit nem szabad összekeverni a svéd snüsszel. Az egyik legnagyobb különbség ugyanis az, hogy a nikotinpárna egyáltalán nem tartalmaz dohányt.
– A nikotinpárna, nem füstöl mint a cigaretta, bárhol lehet használni, akár tanórán is, ezért is lehet kedvelt a fiatalok körében – emelte ki Kovács Gergely.
A pörgető szerek csoportjába tartozik és mivel kellemes édeskés íze van, ezért a függőség nagyon könnyen kialakulhat.
A nikotin pszichoaktív vegyület, ezért ha a nikotinpárnából valaki valaki sokat tesz a szájába, akár túladagolhatja magát, hányingere, más rosszulléte is lehet. Nagy mennyiségben egyáltalán nem ajánlott fogyasztani – emelte ki a kaposvári INDIT Integrált Drogterápiás Intézet vezetője.
Kovács Gergely arról is beszélt, a nikotinpárna használata egyelőre nem szabályzott hazánkban, ezért is fordul elő, hogy a szülők és az iskolák is gyakran érdeklődnek náluk a szer iránt, melyet bármelyik trafikban meg lehet vásárolni.
Sok dohányos váltana át a nikotinpárnára
A Századvég Konjunktúrakutató Zrt. 2023 novemberében ismertetett reprezentatív felméréséből kiderül, hogy hazánkban mindössze két év alatt 14 százalékkal csökkent a klasszikus cigarettát fogyasztók aránya, a dohányhevítéses terméket használóké pedig megduplázódott. Az új generációs termékek közül legnagyobb arányban az e-cigarettát ismerik, másodikként a hevített dohánytermékeket, míg a nikotinpárnáról a megkérdezettek egyharmada hallott. A felmérés szerint a hagyományos cigarettát fogyasztók 38 százaléka váltana ártalomcsökkentett termékekre. Ilyen a nikotinpárna is, amelyből az egyik hírportál cikke szerint, idén 74 százalékkal többet adtak el, mint tavaly. A havi átlagos eladások elérték az 5,4 milliót, ami 2,3 millióval több, mint 2023-ban.
Miért népszerű a nikotinpárna?
A környező országokban jóval többet adnak el a nikotinpárnából. Ausztriában havonta több mint 40 milliót. Azért is kedvelhetik olyan sokan, mert nincs füstje és szaga a fogínyre helyezett párnának. A fiatalok körében a legnépszerűbb ízű a mentolos, mert gyakorlatilag bárhol használhatják, akár a tanóra alatt is. Hazánkban idén június 25-én lépett hatályba az a jogszabály-módosítás, amely szerint csak gyermekzárral ellátott csomagolásban hozható forgalomba, illetve párnánként legfeljebb 17 milligramm nikotint tartalmazhat.
Megoldás minden problémára létezik
A nikotin pótlásnak különböző módjai vannak. Kovács László elmondta, már csaknem 10 éve elektromos cigarettát szív. A dohányboltban kapható folyadékok méregdrágák, ezért alternatív megoldásokat kellett keresnie. – Évekkel ezelőtt kiderült, hogy a magyar szabályozásban van egy kiskapu – fogalmazott. – Elektromos cigaretta folyadéknak, liquidnek csak az volt tekinthető, ami ízesített volt. Így kezdték el árulni a magyar webshopok az alapfolyadékot és az aromát külön, amit aztán a felhasználónak kellett összekevernie. Később a magyar webshopoknál bezárták ezt a kiskaput, így az e-cigisek külföldi (sokszor magyar nyelvű) webshopokból voltak kénytelenek rendelni. Ezt is próbálja a kormány megakadályozni, mert most már magyar IP-címről sem lehet ezeket az odalakat elérni. Megoldás viszont minden problémára van – mondta a férfi. Kovács László hozzátette, a kéthavi liquid adag körülbelül 10-15 ezer forintból megáll neki, vagyis lényegesen költséghatékonyabb így nikotint szerezni, bár tény, hogy bonyolultabb is.
Mennyibe kerülnek a különféle dohánytermékek?
Egy doboznyi nikotinpárna, melyben 20 alkalomra elegendő termék van 1500 forintnál kezdődik, a legdrágább pedig 1990 forint. Egy doboz cigarettáért, melyben húsz szál található, legalább 1850 forintot kérnek el, de van olyan fajta is, ami 2320 forintba kerül. A hevített dohánytermékek ára is hasonlóan alakul. A legolcsóbb 1500 forint, a legdrágább 2030 forint.