2017.11.13. 06:54
A jemeni húszi lázadók hajók megtámadásával fenyegetőztek
A jemeni síita húszi lázadók célja, hogy elérjék a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció jemeni kikötők elleni blokádjának feloldását.
A Jemen keleti részeit ellenőrző húszik egyik katonai parancsnoka figyelmeztetett: az agresszorok hadihajói és tankerhajói nem lesznek biztonságban a jemeni haditengerészet támadásaitól, ha a vezetés elrendeli a tűzparancsot.
Az olajban gazdag, mégis a közel-keleti térség legszegényebb országának számító Jemen a Vörös-tengernek azon a partszakaszán fekszik, ahol a világ egyik legfontosabb olajszállítási útvonala van. Jemen partjai mentén tankerhajók százai haladnak el, hogy olajat szállítsanak Európába a Szuezi-csatornán keresztül.
Jemenben polgárháború dúl a kormányerők és az Irán által támogatott síita húszi lázadók között, akik 2014 szeptemberében foglalták el a fővárost, Szanaát, és jelentős területeket vontak ellenőrzésük alá az ország északi részén. Irán támogatja a lázadókat, de tagadja, hogy fegyvert is szállít nekik.
A szunnita Szaúd-Arábia vezette katonai szövetség 2015 márciusában avatkozott be a polgárháborúba Abed Rabbo Manszúr Hádi nemzetközileg elismert jemeni elnök kormánya oldalán.
A koalíció a múlt héten szigorította a már jóval korábban életbe léptetett blokádját Jemen ellen. Ennek előzménye, hogy a múlt héten egy Jemenből kilőtt ballisztikus rakétát megsemmisített a szaúdi légierő Rijádtól északkeletre, a Háled király nemzetközi repülőtér közelében.
A húszi lázadók közölték, hogy a rakétacsapást válasznak szánták a Szaúd-Arábia által vezetett nemzetközi koalíció bombázásaira és blokádjára. A koalíció erre válaszul lezárta az összes szárazföldi, légi és tengeri kikötőt. Az arab koalíció emellett több légicsapást mért a húszi lázadók kezén lévő jemeni fővárosra, Szanaára.
A húszik ezt követően szaúd-arábiai és egyesült arab emírségekbeli kikötők, repülőterek, határátkelők és létfontosságú létesítmények megtámadásával fenyegetőztek a zárlat feloldása érdekében.
Az ENSZ a zárlat megerősítése óta többször figyelmeztetett: az utóbbi évtizedek legtömegesebb éhínségéhez, emberek millióinak halálához vezethet az, ha a szaúdi vezetésű katonai koalíció továbbra is fenntartja a blokádot.
Mark Lowcock, az ENSZ humanitárius ügyek összehangolásáért felelős irodájának a vezetője közölte, hogy a jemeni humanitárius helyzet javításához azonnal lehetővé kell tenni a segély- és kereskedelmi szállítmányok eljutását minden jemeni kikötőbe, és véget kell vetni a beavatkozásnak az ENSZ és partnereinek tevékenységébe.
A nemzetközileg elismert jemeni kormány jelenlegi székhelyévé megtett dél-jemeni Ádenben korábbi helyi közlések szerint feloldották a blokádot, egyebek közt azért, hogy a humanitárius segélyek bejuthassanak az országba. Lowcock viszont azt mondta, hogy ezt nem tudja megerősíteni.
Lowcock felhívta a figyelmet arra, hogy a blokád előtt az ENSZ világélelmezési programja révén havonta hétmillió jemenit láttak el élelemmel.