2024.09.06. 13:25
7 dolog, amin az álláskeresők többsége elbukik
Az álláskeresés folyamatában sokan érezzük magunkat elveszettnek, ami nem is csoda: az interjúk, pályázatok és különféle online platformok útvesztőjében ez könnyen megesik. Ezen nem segít az sem, hogy igen kiélezett a verseny, így a legapróbb hiba is elég lehet ahhoz, hogy egy kiváló lehetőséget elszalasszunk.
Forrás: 123rf.com
Ebben a cikkben összegyűjtöttük azt a 7 leggyakoribb hibát, amin az álláskeresők többsége elbukik – ezeken keresztül pedig néhány praktikus tanácsot is adunk, hogy hogyan kerülhetjük el ezeket a buktatókat.
Elavult vagy nem megfelelő önéletrajz
Azt hihetnénk, hogy az önéletrajzunk csak egy egyszerű dokumentum, de valójában ez az első benyomás, amit egy potenciális leendő munkáltatónk kap rólunk. A munkát keresők gyakran követik el azt a hibát, hogy elavult vagy rosszul megszerkesztett önéletrajzot küldenek be. Szerencsére ebben ma már van segítségünk: a CVapp önéletrajz sablon használatával például biztosak lehetünk abban, hogy professzionális és modern önéletrajzot adunk be.
Fontos, hogy a CV legyen naprakész, tartalmazza a legfrissebb munkatapasztalatainkat, és szorítkozzunk a releváns információkra. Kerüljük a túl sok szöveget és a túldíszített formázást, ehelyett használjunk egy letisztult, jól olvasható sablont. Ha biztosra szeretnénk menni, a fent említett CVapp önéletrajz sablon remek alapot nyújt, hiszen csak ki kell töltenünk a saját adatainkkal a mutatós, kompakt dokumentumokat.
Testreszabás hiánya
Egy általános önéletrajz elküldése számos különböző pozícióra könnyű megoldásnak tűnhet, de valójában komoly hiba. Minden állásra pályázva érdemes testreszabni az önéletrajzunkat és a kísérőlevelünket, hogy azok megfeleljenek az adott pozíció és cég elvárásainak. Ha nem vesszük a fáradságot arra, hogy az adott munkakör követelményeit figyelembe vegyük, a munkáltató úgy érezheti, hogy nem is igazán érdekel minket az állás, ami jelentősen csökkentheti az esélyeinket a továbblépésre.
Hibák az online jelenlétben
Ma már egyre több munkáltató nézi meg az álláskeresők online profiljait, mielőtt döntést hozna. Ezért fontos, hogy ápoljuk az online jelenlétünket, különösen a szakmai közösségi oldalakon, mint például a LinkedIn. Gyakori hiba tehát, hogy a pályázók elhanyagolják ezeknek a profiloknak a frissítését, vagy olyan tartalmakat osztanak meg, amelyek nem tükrözik a professzionalizmusukat. Ügyeljünk arra, hogy a közösségi médiában megjelenő tartalmaink összhangban legyenek a szakmai céljainkkal, és ne legyenek olyan posztok, amelyek negatívan befolyásolhatják a rólunk kialakult képet.
Nem megfelelő felkészültség az interjún
Ha már sikerült eljutnunk egy személyes interjúig, az remek hír, de még itt is sok minden elcsúszhat. Ez az a pillanat, amikor igazán megmutathatjuk, mire vagyunk képesek – de sokan itt buknak el, mégpedig azért, mert nem készülnek fel megfelelően. Nem elég csupán ismerni a szakmai tapasztalatainkat és az elvégzett munkáinkat, alaposan fel kell készülnünk a cégből is, ahová jelentkezünk. Érdemes kutatást végezni a vállalat történetéről, értékeiről, és arról, hogy miben különbözik a versenytársaitól. A gyakori interjúkérdéseket is át kell gondolnunk, és előre kidolgozott válaszokkal kell készülnünk, amelyek bemutatják, hogyan illeszkedünk az adott pozícióba.
Közömbösség az ajánlatok iránt
Az álláskeresők közül sokan esnek abba a hibába, hogy túlzottan passzívan viselkednek, amikor állásajánlatot kapnak. Fontos, hogy érdeklődést és lelkesedést mutassunk az állás iránt, még akkor is, ha nem azonnal szeretnénk elfogadni az ajánlatot. Kérdezzünk rá a részletekre, tisztázzuk a feltételeket, és mutassunk hajlandóságot a tárgyalásra. Ha közömbösen reagálunk, azzal azt az üzenetet küldhetjük a munkáltatónak, hogy nem igazán érdekel minket az állás, ami könnyen ahhoz vezethet, hogy visszavonják az ajánlatot.
Elvárások helytelen kezelése
Sokan túlságosan magas fizetési igényekkel vagy irreális karrierelvárásokkal vágnak bele a folyamatba, ami elriaszthatja a potenciális munkáltatókat. Fontos, hogy reálisan értékeljük a saját képességeinket és tapasztalatainkat, majd ennek megfelelően alakítsuk ki az elvárásainkat. Érdemes alaposan átgondolni – például némi piackutatás után –, hogy az aktuális viszonyokhoz és a saját karrierünk fejlődéséhez mérten mi lenne a legmegfelelőbb ajánlat.
Kapcsolatok elhanyagolása
A kapcsolati háló kiépítése és ápolása az álláskeresés során az egyik legfontosabb tényező. A potenciális jelöltek gyakran elkövetik azt a hibát, hogy kizárólag az online állásportálokra és a hivatalos hirdetésekre támaszkodnak, miközben figyelmen kívül hagyják a személyes kapcsolataikat. Érdemes felvenni a szálat a régi kollégáinkkal, ismerőseinkkel, és megosztani velük, hogy új lehetőségeket keresünk. Sokan az ajánlások révén jutnak el egy-egy álláslehetőséghez, amit más módon talán soha nem találnánk meg.
Az munkakeresés tehát egy összetett és kihívásokkal teli folyamat, de ha elkerüljük a fent említett hibákat, sokkal nagyobb eséllyel találunk rá a számunkra legmegfelelőbb pozícióra.