2017.07.12. 07:20
A hőségben is helyt kell állniuk
A nyárnak ugyan mindenki örül, de a nagy hőséget mindannyian nehezen viseljük el. A rendvédelmi dolgozóknak és a szabadban szolgálatot teljesítőknek ilyenkor sincs megállás.
Az elmúlt napok 30 Celsius- fokot meghaladó hőmérsékletei próbára tették a somogyi egyenruhásokat, ám mint megtudtuk, az ilyen szaharai forróság idején van számukra némi könnyítés. Igaz, a tűzoltóknak beavatkozások esetén, így tűzoltásnál, nincs pardon: a védőöltözetet fel kell venniük, hiszen az óvja meg őket a sérülésektől. Ezt a ruházatmennyiséget a felettesek legfeljebb az egészséget nem veszélyeztető mértékűre csökkenthetik. Bázelné Mihályka Szabina, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője kérdésünkre elmondta: a forróságban riasztott tűzoltójárműre beosztott tűzoltók a riasztást követően veszik fel a védőeszközöket, a védősisakot, védőruhát, védőcsizmát, kámzsát, mászóövet és védőkesztyűt. – A beavatkozást irányító parancsnok, aki engedélyezheti a ruházati könnyítést, s rendelheti el mindezek viselésének szelektálást – közölte a szóvivő. – A könnyítés mindig az esemény jellegétől függ. – Tehát például egy pincéből való vízeltávolítás esetén nem szükséges a hőhatás ellen védelmet nyújtó öltözet.
Emellett a lánglovagok hidratálására is figyelmet fordít az igazgatóság. – A napi 24 Celsius-fok feletti hőmérséklet esetén hűtött ásványvizet biztosítunk a tűzoltók részére – mondta Bázelné Mihályka Szabina. Hozzátette, elhúzódó beavatkozásnál az azt irányító parancsnok intézkedik a védőital pótlásáról, valamint az állomány pihentetéséről és váltásáról.
Ha úton vannak a tűzoltók egy helyszínre, akkor sem kell a forróságban tikkadniuk, hiszen az új magyar gyártású gépjárműfecskendőkben már van légkondicionáló. A kaposvári és a siófoki hivatásos tűzoltó-parancsnokságon is szolgál ilyen Rába gyártmányú jármű, a közeljövőben pedig a marcali tűzoltóság gépjárműparkja ugyancsak gazdagodik egy ilyen tűzoltóautóval. Mint megtudtuk, a hivatali munkarendben dolgozó szakemberek esetében a szolgálati elöljáró engedélyezheti számukra az egyenruha viselésének könnyítését, a laktanyákban egyébként szintén működnek a légkondicionálók.
Az Országos Mentőszolgálat munkatársainak nem elég, hogy több a dolguk a hőség idején, de nekik is kötelező az egyenruha. Ebben az időszakban azonban ők is számíthatnak könnyítésekre, közölte szerkesztőségünkkel Győrfi Pál kommunikációs igazgató. – A hőségriadó idején a kivonuló állomány számára szolgálatonként két alkalommal pihenőidőt biztosítunk.
S egészségügyi szakemberek lévén természetesen nagy figyelmet fordítanak a védőital biztosítására. Mindig gondoskodnak arról, hogy a szolgálatot teljesítő mentőegység személyzetének elegendő mennyiséget biztosítsanak.
Nem áll le a munka a településeket karbantartó közmunkásbrigádoknál sem a melegben, csak máshogy, a hőséghez alkalmazkodva szervezik meg a napi feladatok elvégzését, tudtuk meg Prépost Lászlótól. Kaposszerdahelyen az időjárási körülményekhez rugalmasan alkalmazkodik az önkormányzat. – Ilyenkor előbb kezdik el a munkát, és amennyivel korábban láttak neki az aznapi teendőknek, annyival előbb fejezik be. – Emellett a védőitalról is gondoskodik az önkormányzat, nagyméretű ballonokban kapnak szódát. Prépost László elmondta, jelenleg húsz kaposszerdahelyi dolgozik a közmunkaprogramban. Közülük van, aki az árkok karbantartását végzi, de olyan is, aki mezőgazdasági munkákkal foglalkozik, s egy részük a település rendbe tételén munkálkodik.
A rendőröknek is melege van
A rendőröknél is szigorú szabályok mellett folyik a munka, ám az erre vonatkozó utasítás megengedi, hogy hőségriadó idején könnyítéseket alkalmazzanak bizonyos esetekben. Így a közterületen szolgáló járőröknek óránként tíz perc munkaközi szünetet biztosítanak, és a rendőrautókban hűtőtáskában védőitalt is kapnak – közölte lapunk érdeklődésére az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs szolgálata. Mint közölték, négyóránként pedig harminc perc szünetet kapnak a rend őrei zárt, lehetőleg légkondicionált helyiségben.
Kettes vagy hármas fokozatú hőségriasztás idején a tűző napon maximum két órát dolgozhatnak az egyenruhások. Útközben is hűthetik magukat a rendőrök: minden szolgálati jármű légkondicionált, tudtuk meg az ORFK Kommunikációs Szolgálatától.