Mélypontról kellett visszajönniük

2024.07.01. 20:30

Costa hármat is fogott, büntetőpárbaj után jutott tovább Portugália

Egyszerűen képtelen volt gólt szerezni a szervezett Szlovénia ellen Portugália a labdarúgó Európa-bajnokság nyolcaddöntőjében. Még egy büntetőt is kihagyott Cristiano Ronaldo, de végül a tizenegyes párbajban Costa három védése a portugálok továbbjutását hozta.

Kvanduk Bence

Costa lett a portugálok hőse

Fotó: AFP

Labdarúgó Európa-bajnokság
Nyolcaddöntő
PORTUGÁLIA–SZLOVÉNIA 0–0 – büntetőkkel: 3–0
Frankfurt, Deutsche Bank Park, 46 576 néző. Vezette: Daniele Orsato (olasz).
PORTUGÁLIA: Costa – Cancelo (Semedo, 117.), Dias, Pepe (R. Neves, 117.), N. Mendes – B. Fernandes, Palhinha, Vitinha (D. Jota, 65.) – B. Silva, C. Ronaldo, R. Leao (Conceicao, 76.). Szövetségi kapitány: Roberto Martínez.
SZLOVÁKIA: Oblak – Karnicnik, Drkusic, Bijol, Balkovec – Stojanovic (Verbic, 87.), Gnezda Cerin, Elsnik (Ilicic, 106.), Mlakar (Gorenc Stankovic, 74.) – Sporar (Celar, 74.), Sesko. Szövetségi kapitány: Matjaz Kek.

ÖSSZEFOGLALÓ

Szlovénia nem akart más Portugália ellen, mint hogy ne kapjon gólt, s abban bízott, hogy egyszer majd el tud úgy rohanni egy labdával, amire nem tudnak reagálni Pepéék. Ez azt hozta magával, hogy a portugálok kevés komoly helyzetig jutottak a meccsen, inkább átlövésekkel próbálkozhattak, de azok pontatlanok voltak. Ha pedig a kaput sikerült is eltalálnia Cristiano Ronaldóéknak, akkor azzal nem okoztak különösebb problémát Oblaknak. A rendes játékidő egészében alig történt említésre méltó esemény, a ráadásban viszont annál több is. A 105. percben Jotát akasztotta Drkusic a tizenhatoson belül, így Cristiano Ronaldo eldönthette volna a találkozót büntetőből. Ez azonban nem sikerült a portugálok legendájának, Oblak ráérzett az irányra, s kiütötte a bal alsóba tartó labdát, miközben a támadót ez érzelmileg látványosan megviselte. A pihenő alatt a társak igyekeztek vigasztalni elpityeredő ikonjukat. Az utolsó pillanatokban aztán Sesko lábában volt a továbbjutást érő gól. Ő Pepétől csente el a labdát, azonban lapos lövését a jól kifutó Costa védeni tudta, így jöhetett a tizenegyes párbaj.

A büntetők lövését Szlovénia kezdte, de előnyt nem tudott kiharcolni, mert Costa fogta Ilicic lövését, míg Cristiano Ronaldo ezúttal már betalált a tizenegyespontról. A portugálok kapusa aztán a következő két lövés irányára is ráérzett, s fogta mindkettőt, így Bruno Fernandes, majd Bernardo Silva találata lezárta a mérkőzést.

PERCRŐL PERCRE

Köszöntjük kedves olvasóinak! Meglátjuk, hogy mire megy egymással Portugália és Szlovénia.

Portugália nyert! Köszönjük, hogy velünk szurkoltak!

6. büntető: Bernardo Silva a bal alsóba lőtt és eldöntötte a továbbjutást! 3–0

5. büntető: Verbic a kapu jobb oldalát célozta, de Costa megfogta. 2–0

4. büntető: Bruno Fernandes a jobb alsóba gurított. 2–0

3. büntető: Balkovec a jobb alsót célozta, de Costa fogta. 1–0

2. büntető: Cristiano Ronaldo ezúttal a jobb alsót célozta, s hiába érezte Oblak, merre vetődjön, a labda a hálóban kötött ki. 1–0

1. büntető: A szlovénok kezdtek! Ilicic a bal alsót célozta ballal, de Costa ráérzett a sarokra, és fogta. 0–0

120+2. perc: Vége a hosszabbításnak! Jönnek a büntetők!

117. perc: Kettőt cseréltek a portugálok! Pepe és Cancelo helyett jött Ruben Neves és Semedo.

115. perc: Pepétől vette le a labdát Sesko, de a jó ütemben kirohanó Costa mellett nem tudta elrúgni a szlovén csatár a labdát. Lábbal hárított a portugál kapus.

112. perc: Sárga lap! Roberto Martínez, a portugál szövetségi kapitány volt túl heves.

108. perc: Egy távoli szabadrúgás tökéletesen tekeredett a tizenegyespont környékére, de Palinha fejesét kiütötte Oblak.

107. perc: Sárga lap! Cancelo kapta.

107. perc: Sárga lap! Balkovec lépett be túl keményen.

106. perc: Sárga lap! Bijol kapta.

106. perc: Folytatódik a meccs! Cserélt Szlovénia! Elsniket Ilicic váltotta.

105+2. perc: Vége a ráadás első felének!

105+1. perc: Piros lap! A szlovén szövetségi kapitánya, Matjaz Kek nem maradhatott a padon.

105. perc: Kihagyta Cristiano Ronaldo a büntetőt! Oblak leért a bal alsóba tartó labdára.

103. perc: Jota szólója végén büntetőt kap Portugália. Drkusic buktatta a tizenhatoson belül.

102. perc: Sárga lap! Gorenc Stankovic kapta.

95. perc: Cancelo rossz labdalevétele után Verbic rohamozhatott, de lövésébe Ruben Dias bele tudott vetődni.

91. perc: Elkezdődött a ráadás első tizenöt perce.

90+5. perc: Nem sikerült a csapatoknak gólt szereznie, jön a hosszabbítás.

89. perc: Cristiano Ronaldo került ziccerbe Jota passzát követően, de rossz volt a lövése, Oblak védett.

87. perc: Cserélnek a szlovénok! Sojanovicot Verbic váltotta.

76. perc: Csere a portugáloknál. Leao helyére Conceicao érkezett.

74. perc: Kettős csere Szlovéniánál! Sporar és Mlakar helyett Celar és Gorenc Stankovic érkezett.

65. perc: Cseréltek a portugálok! Vitinhát Diogo Jota váltotta.

62. perc: Sesko robogott el Pepe mellett, de 13 méterről nagyon gyengén lőtt. Mellé!

55. perc: Cristiano Ronaldo bombázott veszélyes helyről egy szabadrúgást Oblakba.

47. perc: Bernardo Silva előtt volt hatalmas lehetőség, de fölé lőtt.

46. perc: Folytatódik a mérkőzés! Nem volt csere a szünetben.

45+3. perc: Palhinha érkezett mélységből, s a tizenhatos előteréből lőtt is laposan egy visszakészített labdából, de a kapufát találta el. Ezzel vége az első félidőnek!

39. perc: Sporar kapott volna remek helyzetben labdát, de Nuno Mendes még fel tudott előle szabadítani.

37. perc: Sárga lap! Karnicnik kapta kezezésért.

34. perc: Cristiano Ronaldo bombázta fölé veszélyes helyről a szabadrúgást.
32. perc: Sárga lap! Drkusic kapta Leao eltakarításáért.

32. perc: Cristiano Ronaldo fejelt hét méterről, de Oblak könnyedén védett.

13. perc: Bernardo Silva beadása Cristiano Ronaldónak és Bruno Fernandesnek is magas volt.

8. perc: Leao adott remek labdát Cristiano Ronaldónak, de a támadó rosszul vette át a labdát, így felszabadítottak előle.

5. perc: Szögletet követően Ruben Dias lőhetett az ötös sarkának magasságából, de nem találta el a kaput.

4. perc: A jobbról érkező beadást követően épp csak menteni tudott egy védő Rafael Leao elől.

1. perc: Elkezdődött a találkozó! A pirosban játszó portugálok indították útjára a labdát. Szlovénia fehérben a pályán.

20:37 – Óriási tömeg várta a portugálok buszát

20:29 – Portugália visszatért a gálakezdőhöz

A Georgia elleni meccs kezdőjéből csak ketten, a kapus, Costa és Palhinha játszik az első perctől kezdve Szlovénia ellen. Portugália ezzel visszatér az első két mérkőzésen látott kezdőhöz nagyrészt.

20:27 – Egy helyen változtattak a szlovének

Csak a bal oldali védő lesz új a szlovén válogatottban. Az eltiltott Janza helyett Balkovec kezd.