Erre mi is rácsodálkoztunk!

2 órája

Milyen oktatás folyik ott, ahol egy 120 éves radiátorra is büszkék?

Látványos szakmabemutatók és múltidéző ​​technikai relikviák várták az érdeklődőket a siófoki technikum nyílt napján, ahol a mesterségek rejtett világa és egy különleges múzeumi sarok is életre kelt.

Hajdú Marianna

Forrás: Hajdú Marianna/Somogyi Hírlap

Az idén is megnyitotta kapuit a a Siófoki Szakképzési Centrum Baross Gábor Technikumának nyílt napja, amely nemcsak a szakmák iránt érdeklődőknek szólt, hanem azoknak is, akik kíváncsiak, milyen lehet például egy épületgépész vagy egy CNC forgácsoló munkája. 

Történelmi radiátor a Siófoki Szakképzési Centrum Baross Gábor Technikumában.
A Siófoki Szakképzési Centrum Baross Gábor Technikumában a látogatók megcsodálhattak egy régi radiátort, amely a szakma múltját idézi, így a modern technológiák is bemutatásra kerültek
Forrás: Hajdú Marianna/Somogyi Hírlap

A látogatók különböző mesterségeket láthattak és próbálhattak ki, és személyesen beszélgethettek az intézmény oktatóival, akik minden kérdésre szívesen válaszoltak. Aki például soha nem látott még közelről hegesztő munkát, most bepillantást nyerhetett a vasillesztés tudományába, abba, hogyan találkozik a tűz és a fém a szakértő kezek alatt. És ha még mindig maradtak kérdések, az épületgépészeti sarok avatásán a résztvevők választ kaphattak arra is, milyen volt egy szakma régen és milyen ma, a modern technológia korában.

Egy iparág tisztelete a Siófoki Szakképzési Centrumnál

A nyílt nap különleges pillanata az épületgépészeti múzeumi sarok megnyitója volt, amely az ország 23. ilyen jellegű kiállítása. A múzeum igazi kincsestár mindazoknak, akik szívesen néznék meg, hogyan dolgoztak régen az épületgépészek. A vitrinek között egy több mint száz éves radiátor is helyet kapott, amely egykor a Magyar Királyi Pénzügyminisztériumban szolgált – díszesen, míves koronával és mintával ellátva, mintha csak egy műalkotás lenne.

Régi szerszámok és rajzeszközök a Siófoki Szakképzési Centrum Baross Gábor Technikumában.
Az új kiállítás a tervezőasztaltól a gyártásig egyaránt felhívja a figyelmet
Forrás: Hajdú Marianna/Somogyi Hírlap

Horváth Péter, a szakképzési centrum főigazgatója köszöntőjében kiemelte: az épületgépészet nemcsak egy szakma, hanem hivatás, amely a mindennapok kényelmét és fenntarthatóságát szolgálja. Gyurkovics Zoltán, a Magyar Mérnöki Kamara épületgépészeti tagozatának elnöke szerint a technológiai fejlődés gyors, és élethosszig tartó tanulást kíván meg a szakma minden tagjától.

A szakma hősei és a jövő generációi 

A kiállítás azzal a céllal készült, hogy a fiatalokat inspirálja, és bemutassa, milyen szépségei vannak egy-egy technikai szakmának. Chappon Miklós, az Épületgépészeti Múzeum igazgatójától azt is megtudtuk, hogy az ország több pontján állítottak már fel hasonló sarkokat. Így a diákok közvetlen közelről tapasztalhatják meg a múlt eszközeit és technológiáit – olyan különlegességeket, amelyekkel az épületgépészet mindennapokban talán soha nem találkoznak.

– Az érdeklődő fiatalok eleinte kicsit feszengve nézegették a több évtizedes eszközöket, de amikor látták, milyen gondossággal készültek, rácsodálkoztak a mesterségre – emlékezett vissza a korábban megnyitott múzeumsarkokra az igazgató. És bár ma már minden gyorsabban és simábban történik, a múlt munkái és eszközei megőrzik azt a minőséget és gondosságot, amely az idő próbáját is kiállta.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában