2 órája
Ipar, gazdaság: Somogy a második legkisebb súlyú vármegye
Csak a fonyódi járásban nem csökkent a lakónépesség, az ipari termelés 2023-ban Somogyban is visszaesett. Érdekes következtetések levonására alkalmas a somogyi járások gazdaságának összehasonlító elemzése, amelyet a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara felkérésére készítettek.
– A somogyi gazdaságnak nem volt jó éve 2023 – mondta Gulyás Árpád, a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara (SKIK) elnöke hírportálunknak . Nálunk is visszaesett az ipari termelés tavaly: a telephely szerinti adatok alapján 9,8 százalékkal maradt el a kibocsátás az egy évvel korábbitól.
Országosan ennél kisebb, 5,4 százalékos volt a csökkenés. A tények makacs dolgok, az ipari teljesítménye alapján Somogy a második legkisebb súlyú vármegye: a 2023. évi termelési értéke, amely 716 milliárd forint, az országos kibocsátás 1,3 százalékát jelentette. Az egy lakosra jutó termelési érték is itt volt a legkisebb, az országos átlagnak mindössze 43 százaléka.
Az összehasonlító elemzés a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara megbízásából a vállalkozásfejlesztési program keretében készült azzal a céllal, hogy feltárja a vármegyei járások gazdasági helyzetét a legfrissebb adatok alapján.
Gulyás Árpád szerint kiemelten fontos, hogy tényszerű adatok birtokában, azok elemzését követően vonják le a szereplők a szükséges következtetéseket, ezek alapján határozzák meg a fejlesztési lehetőségeket és a kitörési pontokat. Így tesz a SKIK is, hiszen a vállalkozásoknak ilyen típusú segítségre is szükségük van. Az elmúlt időszakban például több településen is szerveztek vállalkozásokat segítő, hasznos, nagy sikerű előadásokat neves előadókkal.
Csökkenő népesség
Fontos, helyi gazdaságra ható tényező a lakónépesség száma is. A járások közül egyedül a fonyódi mondhatja el magáról, hogy a 2017-2022 között nem csökkent a lakónépessége, hanem 1,04 százalékkal nőtt. Ez éppen 10 embert jelent. A legnagyobb csökkenés a Nagyatádi járásban volt, 7,11 százalék, míg a csurgói járás lélekszáma 5,16 százalékkal a barcsié 5,38 százalékkal csökkent.
Nem jó hír, hogy az egy lakosra jutó termelési érték, telephely szerint Somogy vármegyében (1 801 ezer forint) a legalacsonyabb a régióban, s ez az országos átlag (4 280 ezer forint) alatt van jóval. Ami előremutató érték, hogy az „Értékesítés volumenindexe, székhely szerint” mutató Somogy vármegyében a legkedvezőbb a régióban és az országos átlagot is meghaladja, valamint az export meghaladja a belföldi arányt.
Gulyás Árpád hangsúlyozta azt is:
az adók mértéke fontos szerepet játszik a helyi gazdaságban is. Ilyen például a helyi iparűzési adó mértéke, valamint az építményadó a nem lakáscéljára szolgáló épületek után.
A somogyi 20 legnagyobb vállalatból 11 a feldolgozóiparban tevékenykedik, főként élelmiszer- és elektronikai termékek gyártásával foglalkozik, 6 vállalat kereskedelmi tevékenységet folytat, 2 az építőiparban dolgozik, míg 1 az erdőgazdálkodásban. A felmérésből az is kiderült: egy vármegye kereskedelmi és ipari szempontból csak akkor tud sikeres lenni, ha nagy foglalkoztatók, nagy vállalatok választják telephelyüknek.
A tanulmányból tudjuk, hogy a Dél-dunántúli régióban regisztrált vállalkozások közül 40 százalék van Somogyban, a tevékenységüket szüneteltető vállalkozások száma a vármegyében az országos átlag alatti. Az 1000 főre jutó vállalkozások száma a régión belül Somogyban a legmagasabb, és ez meghaladja az országos átlagot is.
Somogy vármegyében az 1-9 fős működő vállalkozások a jellemzőek, ebből 25 503 van, míg az 500 és több fős működő vállalkozásból csupán 5 található. Ha az előző kategóriát is hozzávesszük és a 250 vagy több fős vállalkozásokat nézzük, így is csupán 19 ilyen működő vállalkozás van a vármegyében.
Kulcskérdés a közlekedés a jó régiós gazdasághoz
Gulyás Árpád szerint Somogy gazdasági esélyeit illetően kulcskérdés a vármegye közlekedése és infrastrukturális ellátottsága, valamint az elérhető szolgáltatások köre. Ezek gazdasági szempontból kiemelten fontosak, akár egy új vállalkozás telephelyválasztásáról, vagy akár egy nagyobb vállalat munkaerő vonzásáról van szó. A vármegye külső elérhetősége és belső átjárhatósága közel sem kielégítő. Somogyban 7 ipari park vagy ipari terület található.
Tény, hogy a 2017-2023 közötti időszakban a nyilvántartott álláskeresők száma kivétel nélkül minden járásban csökkent a 2017-es kiinduló értékhez viszonyítva. A Barcsi járásban történt ez a legkevésbé, ott mondhatni inkább stagnálás tapasztalható, míg a Kaposvári járásban 35 százalékos a csökkenés.
A jövő szempontjából fontos kitörési pont lehet Somogyban a korszerű ipari tevékenységek bővítése, további vállalatok betelepülésével, illetve a meglévő vállalkozások piacbővítése – tette hozzá Gulyás Árpád, a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Ebben segíthet egy egységes befeketés-ösztönzési szempontú elemzés. Fel kell mérni a rendelkezésre álló erőforrásokat, az ipari ingatlanokat, a potenciális területeket, kell egy megbízható adatkataszter a vármegye területén található, elérhető iparterületekről, azok fejlettségi szintjéről és besorolásáról, s arról, hogy azok mire alkalmasak.
A tervezett infrastrukturális, közút- és csomópontfejlesztéseket a gazdaságfejlesztés szempontjából is értékelni kell.