EU-elnökség

2024.11.13. 19:53

Sikeres volt 23. Európai Turizmus Fórum

Budapest közös platformra hozta az európai turizmus kormányzati és piaci szereplőit, sikeres és fontos rendezvényt zártak – mondta Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója. A 23. Európai Turizmus Fórum záró sajtótájékoztatóján Marie-Helene Pradines, az Európai Bizottság főosztályvezetője úgy nyilatkozott, hogy számos fontos kérdést vitattak meg, sikeres konferenciát zártak.

MW

arie-Helene Pradines, az Európai Bizottság osztályvezetője, Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója és Eduardo Santander, az Európai Utazási Bizottság (ETC) vezérigazgatója (b-j) a 23. Európai Turizmus Fórum záró sajtótájékoztatóján a Várkert Bazárban 2024. november 13-án

Forrás: MTI

Fotó: Koszticsák Szilárd

Könnyid László a 23. Európai Turizmus Fórum záró sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a turizmus mára a versenyképesség motorja, a gazdasági növekedés egyik legfontosabb hajtóereje lett, nemcsak az Európai Unióban hanem Magyarországon is.

23. Európai Turizmus Fórum
Budapest, 2024. november 13. Könnyid László, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója a 23. Európai Turizmus Fórum záró sajtótájékoztatóján 
Fotó: Koszticsák Szilárd / Forrás:  MTI

Az ágazat jelentőségét mutatja, hogy közel 13 százalékos volt a nemzetgazdasági hozzájárulása, és a központi költségvetés bevételeinek is több mint 10 százalékát a turizmushoz kapcsolódó fogyasztás és foglalkoztatás eredményezi – mondta. 

Az első kilenc hónapban 14 millió vendég 35 millió vendégéjszakát töltött el hazánkban, előbbi közel 10 százalékkal nőtt, míg utóbbi 5 százalékos emelkedésnek felel meg 

– jelezte.

Megismételte, hogy a magyar elnökség kiemelt prioritása a versenyképesség erősítése, emellett a 23. Európai Turizmus Fórumon szó volt a klímaváltozásról, fenntarthatóságról is. A résztvevők egyetértettek abban, hogy pontos adatok szükségesek az ágazatról például a „túlturistásodás” kezelésére, hisz megbízható adatok és mérhetőség nélkül nincs hatékony tervezés – mondta a vezérigazgató.

Mivel a munkaerőhiány az egész uniót érinti, ezért 

a fórumon körüljárták az ágazatban érezhető munkaerőhiány okait és lehetséges megoldásait. 

A számok alapján sok fiatal áll készen a turizmusban dolgozni az EU-ban – jegyezte meg. Fókuszba került emellett a munkahelyi körülmények javítása, képzések, átképzések fontossága is.

Téma volt a mesterséges intelligencia is, mert a résztvevők szerint a szektor nem teheti meg, hogy nem használja ki az MI lehetőségeit, ugyanakkor megfelelő szabályozás és etikai keretek szükségesek a kockázatok minimalizálásához.

Könnyid László szerint a résztvevők munkája hozzájárul ahhoz, hogy a turizmus továbbra is fontos helyet foglaljon el a gazdaságban. Hozzátette: 

közös vízió a fenntartható, digitális és emberközpontú turizmus Európában.

23. Európai Turizmus Fórum – egy sikeres konferencia

Marie-Helene Pradines, az Európai Bizottság főosztályvezetője szerint számos fontos kérdést vitattak meg, sikeres konferenciát zártak. Elmondta, hogy 

az ágazatban 3,5 millió vállalkozás működik és több mint 20 millió dolgozót foglalkoztat Európa szerte.

 A hosszú távú versenyképességhez nélkülözhetetlennek nevezte az ágazatot.

23. Európai Turizmus Fórum
 Marie-Helene Pradines, az Európai Bizottság osztályvezetője a 23. Európai Turizmus Fórum záró sajtótájékoztatóján
Fotó: Koszticsák Szilárd / Forrás:  MTI

A klímaváltozás kapcsán elmondta: fel kell készülni a váratlan események kezelésére, stratégiát kell kidolgozni. Fontos célnak nevezte az adatbázisok létrehozását, innovatív megoldások alkalmazását.

Kitért arra, hogy több mint egymillió betöltetlen álláshely van a turizmusban Európában, amire megoldást kell találni. A főosztályvezető üdvözölte, hogy új uniós biztos felel a turizmusért az Európai Bizottságban, és új turizmus stratégia kidolgozására készülnek.

Eduardo Santander, az Európai Utazási Bizottság (ETC) vezérigazgatója arról beszélt, hogy az ágazat kiemelkedő teljesítményt nyújtott 2024-ben a geopolitikai kihívások ellenére. Ismertette: az európai turizmusban 2024 harmadik negyedévében 7 százalékkal nőtt a külföldről érkezők és 5 százalékkal a vendégéjszakák száma az előző év azonos időszakához képest. Míg az általános infláció mérséklődött, a szolgáltatások inflációja továbbra is magas, ami hatással van a turizmussal kapcsolatos költségekre és az utazói magatartásra – mondta.

Kitért arra, hogy 

az európai légi közlekedés iránti kereslet 3,4 százalékkal nőtt a nyári hónapokban, a kiberbiztonsági problémák és a sztrájkok ellenére.

 Megjegyezte, hogy ezen a nyáron Európában az utasok csaknem 40 százaléka tapasztalt késést vagy járattörlést, ezért közlése szerint ezt a területet kiemelten figyelik. A kapacitáskorlátok és a környezeti feszültség továbbra is kihívást jelent a népszerű úti célok számára, ami hatékony irányítási stratégiákat tesz szükségessé, hogy az idegenforgalmi eloszlást kiegyensúlyozzák Európa-szerte – mondta.

A magyar EU-elnökség keretében megrendezett legmagasabb szintű turisztikai szakmai rendezvényt, a 23. Európa Turizmus Fórumot az MTÜ szervezésében tartották. Az Európa Turizmus Fórum célja, hogy az európai turizmus legmagasabb szintű állami, piaci és akadémiai képviselői, valamint az Európai Unió intézményeinek legfontosabb szakpolitikusai megvitassák a turisztikai ágazat legfontosabb kihívásait, mint például az adatvezérelt ágazatirányítás, a klímaváltozás hatása a turisztikai keresletre, a fenntartható turizmus, a mesterséges intelligencia szerepe és az Európa-szerte jellemző munkaerőhiány.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában