2018.12.21. 18:00
Középkori freskót találtak egy csíki templomban
Szent királyunk legendáját felelevenítő falkép-részleteket restaurálnak a csíkszentmihályi római katolikus vártemplomban – számol be róla a Székelyhon.
A portál cikke szerint a feltárási munka javát elvégezték, a freskó kivehető részleteit a továbbiakban még kiegészítik és színesítik, megfelelve a szakmai elvárásoknak. A restaurálással párhuzamosan felújították a templom belsőjét is.
Pál Péter marosvásárhelyi restaurátor a Székelyhonnak elmondta: a középkori falkép egy részét először tíz éve tárták fel, idén tavasszal azonban a teljes freskó restaurálásához hozzáfoghattak a templom felújításával egyidejűleg.
A szakember kifejtette: először falkutatással, majd tervkészítéssel fogtak hozzá a munkálatokhoz, végül következhetett a tényleges restaurálás. Ennek jó részét már elvégezték, a tervek szerint nemsokára befejezik a hiányzó részek kiegészítését és kiszínezését is.
A XV. század eleji freskó Szent László legendáját ábrázolja több jelenetben.
Először a király kivonulása látható Váradról a püspök áldásával, majd lovas csatajelenetek következnek,
egy kun vitéz üldözése, továbbá kivehető a falkép-részletekből Szent László birkózása a kunnal, ezután látható a kun lefejezése, végül az utolsó jelenetben Szent László pihenését ábrázolták. A templom falán a legendát ábrázoló képsorok mellett egy, a témától eltérő, keresztrefeszítéses jelenet is látható.
„Azért fontos ez a falkép, még akkor is, ha csak részleteiben maradt fenn, mert hozzátartozik a Szent László ciklushoz, amely Erdélyben elég gyakori. Stílusában és ikonográfiában megegyezik néhány székelyföldi híres falképpel, mint amilyen a székelyderzsi templom freskója.
Nagyon valószínű, hogy ugyanannak a mesternek a keze munkája mindkét falkép”
– vélekedett a restaurátor.