2022.09.27. 09:00
Takarékos üzemmódba kapcsoltak a somogyi önkormányzatok
Takarékossági intézkedésekkel, ideiglenes bezárásokkal és alternatív megoldásokkal próbálják faragni a megnövekedett rezsiköltségeiket a somogyi városok. Sok helyen százmilliókkal emelkedik a jövő évi kiadás, Kaposváron azonban milliárdokkal kell majd többet fizetni a gázért és az áramért.
Nagyatádon hat óvodából kettőt bezárnak a spórolás jegyében.
Fotó: Muzslay Péter
Komoly próbatétel elé állítja az önkormányzatokat a megdrágult energiaár. Az elmúlt hetekben minden településvezető osztott-szorzott, hogy megtudja, miként lehet majd kigazdálkodni a megnövekedett költségeket. Nagyatádon úgy számolnak, hogy az önkormányzat 27 fogyasztási helyén a jelenlegi éves 99 millió forintos gázszámla 365 millióra emelkedik jövőre.
Ormai István polgármester lapunknak elmondta, ekkora összeget nem lehet kifizetni, ezért olyan takarékossági ötlettel álltak elő, amely jelentősen csökkenti a település kiadását. A múzeum, a művészeti galéria, az egyik edzőterem és a klubház október elsejétől a fűtési szezon végéig nem nyit ki. Az épületekben csak temperáló fűtés lesz, hogy a rendszer és a falak ne károsodjanak a téli hidegben.
A nagyatádi önkormányzat hat óvodájából kettőt ideiglenes bezárnak. A csoportokat olyan intézményekbe helyezik át, ahol korábban energetikai felújítás történt és jó a szigetelés. Ormai István kiemelte, számításaik szerint ezzel a lépéssel 42 millió forintnyi földgázt takarítanak meg. A polgármester arról is beszélt, hogy öt nagyobb épületet, a városházát, a kulturális központot, a fürdőt, egy irodaházat és a turisztikai központot hamarosan geotermikus rendszerrel fűtik. Ehhez a fürdőből elfolyt vízből nyerik az energiát. A próbaüzem a jövő héten indul el, a fűtési szezonban pedig már élesben is működik. Az új megoldással 92 millió forintot spórolnak.
Ormai István hozzátette, a villamosenergia-költségük nem drágul ilyen mértékben, mert a legtöbb intézmény az áramot jövő év végig előre leszerződött áron kapja. Az uszodában és a gyógyfürdőben viszont több lesz majd a villanyszámla. Előbbiben 15, utóbbiban 21 millió forinttal. Mindkét létesítményben csökkentik a nyitvatartási időt és október elsejétől 50-60 százalékkal megdrágítják a belépőjegyek árát.
A csurgói önkormányzat csaknem 240 millió forint többletkiadással számol jövőre, ha maradnak a jelenlegi energiaárak. A közintézmények éves áramdíja 38 millió forintról 155-re emelkedik, a gáz 25-ről 145 millió forintra nő. – A költségvetésünkből 50-60 millió forint pluszkiadást még ki tudnánk fizetni, de ekkora összeget nem egyszerű kigazdálkodni, ezért bízunk abban, hogy kapunk majd állami segítséget – hangsúlyozta Füstös János, Csurgó polgármestere.
– Várhatóan több takarékoskodási intézkedést vezetünk be a városban, de egyetlen intézményt sem akarunk bezárni. Ha arra kerülne a sor, akkor dolgozóktól kellene megválnunk, de senkit sem szeretnénk elküldeni. Azt gondolom, nincs is értelme lakatot tenni az épületekre, mert temperáló fűtést akkor is kellene biztosítani – mondta a város vezetője. Füstös János hozzátette, a felső-csurgói óvodát decemberben kezdik el felújítani, ezért ott nem kell majd fűteni. A tervek szerint a történelmi parkban az egyik épületrészt bezárják, hogy spóroljanak az energiával, és várhatóan a középületeket sem világítják ki, erről azonban még egyeztetnek.
Siófokon pénzügyi válságstáb alakult. Első ülésükön arról is döntöttek, hogy az önkormányzati hivatal és intézményeinek épületeiben fűtési időszakban 20, az idősotthonban, az óvodákban és a bölcsődében 22 fok lesz. A Kálmán Imre-emlékházat október elseje és május 31-e között bezárják, de igény szerint kinyitják az érdeklődők előtt. A díszkivilágítások egy részét lekapcsolják, illetve korlátozzák. A novemberi városnapra tervezett utcai nagykoncertet lemondják.
A marcali önkormányzat kiadása is jelentősen, több száz millió forinttal emelkedik. Bödőné Molnár Irén, a város jegyzője lapunknak elmondta, energetikai beruházásokkal próbálják csökkenteni az elfogyasztott áram és gáz mennyiségét. Több helyen az év végéig elindulnak a fejlesztések.
A kaposvári önkormányzat rezsiköltsége a jelenlegi számítások szerint több milliárd forinttal emelkedik jövőre. Csak az óvodák, a bölcsődék, a családsegítő és gyermekjóléti, valamint a szociális központ áram és gázszámlája 519 millió forinttal drágul. A közvilágításért várhatóan 647 millió forinttal kell többet fizetni, de az élmény- és gyógyfürdő rezsije is több mint 600 millió forinttal emelkedik. Kerestük az önkormányzatot, hogy megtudjuk, milyen költségcsökkentő intézkedéseket vezetnek be a megyeszékhelyen. Részletesebb tájékoztatást azonban a csütörtöki közgyűlésre ígértek.
Segítség kell
Schmidt Jenő, Tab polgármestere, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke úgy fogalmazott, a települések a nem létező pénzből nem tudják kifizetni a megemelkedett költségeiket, ezért mindenképpen állami segítségre lesz szükségük. Hozzátette, Tabon egyelőre nem terveznek bezárni intézményeket.
Szeptemberben várják az igényeket
Szeptember 29-ig lehet jelentkezni Kaposváron barnakőszén-igénylésre. A somogyi megyeszékhely önkormányzata arra kéri a lakosokat, hogy a barnakőszén-tüzelésre alkalmas fűtőberendezéssel rendelkezők tegyenek bejelentést Kaposvár Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal Közigazgatási Igazgatóság Szociális Irodáján, a Kaposvár, Noszlopy utca 5. szám alatt. Hétfőn délután egytől négy óráig, szerdán nyolctól délig és délután egytől négy óráig, valamint pénteken nyolc órától délig fogadják az ügyfeleket. A város honlapján hirdetmények menüpont alatt megtalálható az igénylőlap. A határidőn túl benyújtott igényeket nem tudják figyelembe venni.