Tájékoztatás

2024.07.17. 10:33

NAV: mindent az egyszerűsített foglalkoztatásról

Ha idényjellegű munkához, például turisztikai szezonban vagy betakarítási időszakban nagyobb létszámra van szükség, az egyszerűsített foglalkoztatás kiváló lehetőség a munkáltatónak és a munkavállalónak is.

Harsányi Miklós

 – Az egyszerűsített foglalkoztatáson belül kétféle munkavégzést különböztetünk meg:  mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunkát és  alkalmi munkát – tájékoztatott szerdán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). – Mezőgazdasági, illetve turisztikai idénymunkánál a munkavállaló foglalkoztatása az adott évben nem haladhatja meg a 120 napot. Alkalmi munkánál az egymást követő öt napot, egy hónapban a 15 napot, az adott éven a 90 napot.

 A munkáltató kötelezettsége a munkavállaló bejelentése, ezt még munkavégzés előtt meg kell tennie. Személyesen vagy papíron nem lehet bejelenteni, de a munkáltató számos egyéb lehetőség közül választhat. Munkavállalóját bejelentheti:  a 185-ös telefonszámon,         mobilalkalmazásban,   az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA), vagy az Általános Nyomtatványkitöltő Program (ANYK) - T1042E adatlapján.

 A NAV közleményében kitért rá: érdemes az ONYA-t használni, hiszen webes alapú, akár okostelefonról is használható. Az alkalmazott bejelentése néhány kattintással teljesíthető, sőt, a felhasználó az érvényes bejelentéseket is lekérdezheti. Az ONYA azt is ellenőrzi, hogy a foglalkoztatott neve és az adóazonosító jel összetartozik-e, így csak hibátlan adatlap nyújtható be. Bejelentéskor meg kell adni a munkavállaló nevét, adóazonosító jelét, tajszámát, a munkavégzés jellegét (alkalmi foglalkoztatás, vagy mezőgazdasági, turisztikai idénymunka), a munkaviszony napjainak számát, a nyilatkozatot más tagállamban fennálló biztosítási jogviszonyról, és a munkáltató adószámát. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában