21 órája
Megfúrta a karácsonyi bejglit a dióburok-fúrólégy az idén
Jelentősen elszállt a dió ára az elmúlt években, egyre többe kerül a karácsonyi bejgli. Ennek az is az oka, hogy komoly küzdelem árán tudják megvédeni a diótermést a gazdálkodók a nyugati dióburok-fúrólégy támadásától.
Fotó: Czinege Melinda CZM
Már négyezer forint körül van a dió kilója a piacokon, nincs különösen sok belőle. A dióburok-fúrólégy már több mint egy évtizede megjelent hazánkban, azóta komoly károkat okoz a hazai, a somogyi dióterméseben.
Komplex kezelés a célravezető a dióburok-fúrólégy ellen
– A fő probléma a kiskertekben és a telken lévő nagy diófákkal van, mondta Tóth István növényvédelmi szakmérnök. A dióültetvényeken növényvédőszerekkel védekeznek a gombák és rovarkártevők ellen, ezek megfelelőek a dióburok-fúróléggyel szemben is. A nyugati kártevő ugyanis júniustól akár októberig is rajzik, ez idő alatt hatalmas károkat tud okozni.
- Megtámadja az akkor még kicsi és zöld terméskezdeményt puha burkán keresztül, és benne egészen szeptember elejéig rakja tojásait. Mivel átfúrja a puha burkot, a nyitott kapun keresztül számos gombabetegségnek ad teret. A károsítás végeredménye pedig az, hogy tönkreteszi a diót: nem csak a zöld burka feketedik meg, de a bele is, amely elrothad.
– Ezeket fontos összeszedni és napos, száraz helyre tenni, hogy megszáradjon, mert a dióbelet elvileg nem károsítja. Ha azonban zsákba rakjuk és ott bepenészedik, a dió belseje is tönkremegy, emelte ki Tóth István.
Tóth István azt mondta, hogy többféle módszer együttes alkalmazása a legcélravezetőbb a dióburok-fúrólégy ellen. Hasznosak a ragacsos fogólapok, a feromoncsapdák, de a legfontosabb az, hogy meggátoljuk a kártevő rovar tojásait a zöld dióburokba rakja. – Tapasztaltam olyat is, hogy nagy fekete fóliát terítenek a diófa alá, nagyobbat mint a koronája. Így a lehulló dióból a lárva nem tud a talajba jutni, a földből pedig a fóliának köszönhetően nem tudnak kikelni a már benne lévő bábok – hívta fel a figyelmet a kaposvári növényvédelmi szakmérnök.
Zajlanak-e ilyen jellegű kutatások?
A Budai Campuson folyó tudományos és technológiai fejlesztések szintén nagyon ígéretesek a nyugati dióburok-fúrólégy elleni védekezésben, bár ezek még nem engedélyezettek. A részben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal közösen folytatott kísérletek alapján már látjuk, hogy a törzsinjektálás módszerével a fatörzsbe juttatott egyes rovarölő hatóanyagok kiváló eredménnyel pusztítják a nyugati dióburok-fúrólégy lárváit a dió termésének zöld burkában, miközben egyes hatóanyagok meg sem jelennek a bélben. A módszer mind humán-, mind ökotoxikológiai vonatkozásban kedvezőnek látszik, hiszen évente csak egy kezelés szükséges, és nem permetezés formájában, hanem igen célirányosan, csak a fába juttatott hatóanyag-felhasználás mellett. Ezzel kapcsolatos eredményeket már részben publikáltuk, részben még további kísérletek szükségesek. Természetesen a fent összefoglalt védekezési eljárások jelentős többletköltséget okoznak a diótermesztőnek a „légy előtti” időhöz képest, sőt a házikerti védekezés valójában nem egyszerű a kivitelezés, illetve a szomszédból átrepülő termékeny egyedek miatt. Mindemellett továbbra sem kell lemondanunk az új, invazív kártevő miatt a diótermésről, hála a tudomány és a növényvédelmi szakmai munka vívmányainak.
Egyezkednek a pékek a dió áráról
Évek óta folyamatosan növekszik a dió ára, ezt tapasztalják a pékségek is. – Szerintünk olyan mértékben drágul az alapanyag, amely már indokolatlan, vélekedett Ojtó Lajos, a kaposvári Slendy Pékség tulajdonosa. Hozzátette: a bejglihez elengedhetetlen mák és persze a dió is drágább, ez utóbbi idén egészen drasztikusan elszállt. A pékségek akár 4500 forint feletti kilónkénti árat is fizethetnek a diós bejgli fő összetevőjéért. – A drágulás olyan mértékű, amit nem tudunk teljes egészében beépíteni a kész termék árába, mert akkor vevőket veszítenénk. Viszont szeretünk valódi diót használni a bejglihez, és olyan arányban, ahogy az elő van írva, ezért minimális áremelés biztosan lesz idén is, mondta el Ojtó Lajos. A drágulás az is indokolja, hogy idén kevesebb dió termett az ületetvényeken.
- Somogyban Lengyeltóti környékén vannak a legnagyobb dióültetvények. A lengyeltóti dió egy részét itthon, a másik felét külföldre értékesítik. A Juglans-Hungária Kft. 25 hektáron mogyoróval is foglalkozik. A mogyoróból az idén kiváló termést tudnak betakarítani. Az első szállítmányokat a héten viszik majd el a vállalkozástól. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara adatai szerint Somogyban körülbelül 600 hektáron foglalkoznak dióval.