2018.12.28. 10:42
Veszélyes szórakozás: ezekre figyeljünk ha tűzijátékot veszünk
A szilveszteri tűzijátékkal óvatosan kell bánjunk, a figyelmetlenség ugyanis balesetet és tüzet is eredményezhet.
Somogy megyében összesen húsz helyszínen árusítanak engedéllyel pirotechnikai termékeket a következő napokban a nagyobb városok áruházainak parkolóiban.
A szakemberek a tűzijátékot árusító konténerek esetében elsősorban azt vizsgálják, hogy a helyszín biztonsági szempontból alkalmas-e arra, hogy ott tűzijátékokat áruljanak. Ellenőrzik, hogy milyen mennyiségben tárolnak tűz- és robbanásveszélyes anyagokat, illetve hogy az árusítóhelyet és környékét ellátták-e a kötelező figyelmeztetésekkel, például dohányozni tilos táblákkal. Mindezek mellett azt is megnézik, hogy az árusítóhely tűzoltógépjárművel megközelíthető-e.
Szilveszter éjjel országosan 20-30 olyan tűzesethez riasztják a tűzoltókat, amelyet pirotechnikai eszköz szabálytalan használata okoz. A leggyakrabban fenyők, tuják és szeméttárolók gyulladnak ki, de nem ritka az sem, hogy egy rakéta erkélyre repül, vagy szoba ablakán jut be, tüzet okozva akár a lakásban is.
Ezekre figyeljünk, ha vásárlunk
Csak december 28. és 31. között vegyünk szilveszteri tűzijátékot és azokat mindig legális árusítóhelyen szerezzük be.
A piacon, aluljáróban, vagy csomagtartóból vásárolt termékek nem felelnek meg a hazai előírásoknak, kerüljük ezeket. Ha valaki tűzijátékot szeretne vásárolni, ne úgy próbáljon spórolni, hogy bizonytalan eredetű terméket vesz. Egy tűzijáték okozta sérülés kezelése, vagy egy lakástűz utáni helyreállítás sokkal költségesebb.
Így tároljuk a tűzijátékot
Mire figyeljünk a tűzijátékok használata közben?
Ne feledkezzünk meg a háziállatokról sem, az állatokat nagyon érzékenyen érintik a tűzijátékkal együtt járó robbanások és durranások, akár halláskárosodást is szenvedhetnek. A kereskedelmi forgalomban már lehet kapni úgynevezett „kutyabarát” pirotechnikai termékeket is. Ezeken egy fülvédő szimbólum van, az ilyen termékek hangja mindössze tíz százaléka a szokásos hanghatásnak.
Ha tűz keletkezik, próbáljuk a saját testi épségünk veszélyeztetése nélkül eloltani és hívjuk a 112-es segélyhívó számot.