Korán jön a szenvedélybetegség

2024.11.14. 13:50

Alkohol, elfbár, szerencsejáték – egyre több tinédzser szenved függőségben

Egyre fiatalabb korban, 13-14 évesen nyúlnak hozzá az alkoholhoz a gyerek. Jellemzően a legtöbben szinte azonnal nagy mennyiségű tömény szeszt visz be a szervezetébe, majd kialakulhat egy függőség.

Marosi Gábor

Fotó: Vendel Lajos

Kovács Gergely a kaposvári INDIT Integrált Drogterápiás Intézet vezetője a kaposvári katolikus püspökségen szervezett „Szenvedélybetegség kicsit másként” elnevezésű szakmai napon tartott előadást a somogyi helyzetről. A túlzott alkoholfogyasztással megjelenhet az életükben az új típusú dizájner drog és a dohányzás is. A cigaretta mellett más eszközök használata, a liquid, az iqos vagy a elfbar is népszerű a fiatalok körében. Kovács Gergely kiemelte, nemcsak a szerfüggők aránya nőtt meg az elmúlt években, hanem azoké is, akik a digitális világ rabjai lettek.

– Az elmúlt tíz évben láthatóan megnőtt a függők száma, de talán azért is érzékeljük ezt, mert egyre többen jönnek hozzánk segítséget kérni – mondta Kovács Gergely. – Azzal, hogy az online-tér még jobban kinyílt, és a telefonjaikra különféle alkalmazásokat telepítenek a fiatalok, még nagyobb veszélybe kerülhetnek. Sajnos egyre többen és egyre fiatalabb korban kezdenek el sportfogadásokat kötni. Vannak olyan alkalmazások, játékok, ahol plusz előnyhöz lehet hozzájutni akkor, ha valaki pénzt fizet be. A fizetős szolgáltatás nélkül ugyanis nem tud tovább fejlődni. Ez is függőség – mondta a szakember.

Kovács Gergely arról is beszélt, azt nem lehet elvárni a fiataloktól, hogy ne mobilozzanak, azonban azt lehetne korlátozni, hogy csak a legszükségesebb alkalmazásokat, funkciókat használják. Arra kellene oktatni őket, hogyan tudnak biztonságosabban telefont használni, vagy jelen lenni az online világban úgy, hogy ne essenek áldozatul bármilyen negatív, vagy rossz megkeresésnek.

A kaposvári INDIT Integrált Drogterápiás Intézet vezetője kiemelte, sikernek élik meg azt, ha eljutnak odáig, hogy egy fiatal elkezd foglalkozni a függőségével, felismeri a problémáját és megjelenik az ellátórendszerben. Az is eredménynek számít, ha valaki absztinenciát (tartózkodás) tanúsít, és nem használja a függőséget okozó szert, vagy digitális eszközt, bár az utóbbi nem egyszerű vállalás. Kovács Gergely hozzátette, ahhoz, hogy a függőségben szenvedő fiataloknál eredményeket érjenek el, családterápiát is alkalmaznak és a szülőket is bevonják a folyamatba.

 

Szeretettel segítenek az elveszetteknek 


A „Szenvedélybetegség kicsit másként” elnevezésű szakmai napon a Kaposvári Egyházmegye csatlakozott a Katolikus Szeretetszolgálat, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és az ÁGOTA Közösség 2024 áprilisában létrehozott, a Katolikus Szociális és Gyermekvédelmi Szakellátásokat és Szolgáltatásokat Fenntartók Fórumához. Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója elmondta, olyan rászorulókkal foglalkoznak, akik kiszolgáltatottak, mert elveszettek valamit. Az emberi kapcsolataikat, megcsúszott az életük valahol, kiszorultak a társadalomból és a szégyen miatt nem mernek szóba állni másokkal. Keresik ugyan, de nem találják saját méltóságukat – hangsúlyozta. Varga László megyéspüspök az eseményen személyes élettörténetein keresztül mesélt arról, miért van szükség arra, hogy szeretettel segítsenek rászoruló embertársaikon. 
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában