A tudás fája

2017.08.27. 11:30

Ingyen nyelvvizsga: sokszor nem a pénz hiányzik, hanem a tudás

A jövő évtől ingyenessé váló első nyelvvizsga a megméretés előtt álló tanulók szerint nagyon kecsegtető lehetőség. A többség már most tudja, hogy élni fog az ingyen nyelvvizsga lehetőségével. 2020-tól már a felvételi alapkövetelménye lesz az államilag elismert nyelvi bizonyítvány megléte.

Koszorus Rita

Katalin két évvel ezelőtt államvizsgázott, azóta nem sikerült letennie a nyelvvizsgát. – Nem a pénzzel van a gond – kezdte történetét a fiatal kommunikációs szakember. – Bármikor ki tudom fizetni a vizsgadíjat, a baj az, hogy nincs időm tanfolyamra járni és így nem tudok eleget a sikeres vizsgához.

Nem ez az iskolapélda azonban, hiszen nagyon sokan az anyagiak miatt nem jutnak vizsga közelbe. – Eddig nem mertem belevágni, mert féltem, hogy nem sikerül, és nem akartam ennyi pénzt elbukni – mondta Kitti, aki kaposvári egyetemista. – Viszont most sokkal bátrabban jelentkezek majd. Szerintem azért is jó, mert az emberek nem feszülnek rá annyira a vizsgára a pénz miatt. A fiatal hallgató úgy véli, a diákok motiváltabbá válnak és nagyobb lelkesedéssel és szorgalommal tanulják majd az idegen nyelveket.

Láng Virág óvodapedagógusként tanul a Kaposvári Egyetemen, azt mondta, a kedvező nyelvtanfolyam is szükséges lenne. – A nyelvkurzus, ami előtte van azért sokaknak kell és az is ugyanúgy pénz – hangsúlyozta. – Szerintem jónak hangzik a vizsgaingyenesség, de nem lesz ez annyira egyszerű.

Valóban nem azt kell elképzelni, hogy bármennyi bukdácsolással az első nyelvvizsgáig ingyen megúszhatóak a díjak. Hiszen utólag finanszírozza az állam a vizsgadíjat, vagyis a sikeres vizsgát követően lehet majd kérni a vizsgadíj kifizetését. Az ingyen nyelvvizsgát bárki igénybe veheti, aki 35 évnél nem idősebb, és még nem rendelkezik nyelvvizsgával. A támogatás akkor jár, ha a szóbeli és írásbeli rész is megvan, s ez a sikeresen teljesített komplex középfokú (B2) nyelvvizsgára vagy az ezzel egyenértékű emelt szintű idegen nyelvű érettségi vizsgára, valamint a komplex felsőfokú (C1) nyelvvizsgára vonatkozik.

A vezető magyar nyelvvizsga-központokban 25-35 ezer forint közötti összegbe kerül egy középfokú nyelvvizsga. 2018-ban a térítés összege 34 ezer 500 forint lesz, vagyis akkor is csak ennyi pénzt kapnak vissza, ha ennél drágább nyelvvizsgát tesztek.

Tormáné Hosszú Ivett, a kaposvári Family Nyelviskola vezetője és tanára azt mondta, az ingyen nyelvvizsga sokakat bátoríthat. – Ez az egyszeri támogatás biztosan jól jön – mondta a nyelvtanár. – De általában nem az egyszeri 30 ezer forintos vizsgadíj a probléma, hanem az, hogy hiányzik évek kemény munkája, a tudás. A szakember hozzátette: a nyelviskolába elsősorban fiatal felnőttek járnak, akiknek diplomához vagy külföldi munkavállaláshoz szükséges a bizonyítvány. – A mostani gimnazisták a negyedik év végére már a nyelvvizsga közelébe kerülnek – mondta el Tormáné Hosszú Ivett. – Az idősebbeknél azonban látszik, hogy nem volt olyan a nyelvoktatás színvonala, kevesebb óraszámmal tanultak és nekik szükség van arra, hogy a tanfolyam mellett otthon is ugyanannyi időt fordítsanak az idegen nyelvre.

Nincs nyelvvizsga, nincs diploma

A legtöbben azért nem kapják meg diplomájukat, mert nem rendelkeznek az ahhoz szükséges kötelező nyelvvizsgával. A Kaposvári Egyetemen az elmúlt tanévben 501-en tettek sikeres záróvizsgát, ám csak 376-an vehették át diplomájukat. Nyelvvizsga hiánya miatt 125-en nem kaptak diplomát, csupán igazolást. Évek óta ez a tendencia a Kaposvári Egyetemen, 20-30 százalék azon hallgatók aránya, akik emiatt nem kapnak diplomát. Igaz azt is fontos látni, hogy négy évvel ezelőtt jóval többen kerültek ilyen helyzetbe, ám az sokat segített, hogy az egykori hallgatók számára a campus ingyenes tanfolyamot szervez. Éppen a napokban indul 50 órás kurzus a Kaposvári Egyetemen, amelyen ötven egykori hallgató vesz részt. Két tanfolyamot indítanak angol nyelvet tanulók számára és egyet németül tanulóknak. Ezek a kurzusok a hallgatóknak ingyenesek. Ilyet egyébként bármely egyetem indíthat, ám nem mindenütt élnek a lehetőséggel, a Kaposvári Egyetemen azonban rendszeresen megszervezik a kurzusokat.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában