2018.05.10. 11:30
Ezt jól kisütötték – áfacsökkentés pékné módra
Ágazati vezetők is támogatják a pékáruk áfájának öt százalékra mérséklését. A Magyar Pékszövetség évek óta szorgalmazza a sütőipari termékek, mint az egyik legalapvetőbb élelmiszerek áfájának csökkentését. Az áfacsökkentés jó hatással lehet a gazdaságra is.
Az elmúlt napokban megjelent sajtóhírek szerint Fazekas Sándor leköszönő földművelésügyi miniszter és Éder Tamás, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének elnöke is egyetértett abban, hogy az áfacsökkentés emelte az érintett termékek forgalmát (például sertés és csirkehús). Emiatt a lépés a gazdaságfehérítő hatással együtt a vártnál jóval kisebb bevételkiesést jelent az államnak.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nevesítve is beszélt a lisztről és a pékáruról, mint amelyeknek helye lenne az 5 százalékos áfakörben.
– Üdvözöljük, hogy a törekvést befolyásos és meghatározó ágazati képviselők, vezetők támogatják – reagált a Magyar Pékszövetség elnöke. Septe József hozzátette: a lépés nem csak élénkítené a sütőipari termékek forgalmát, de helyzetbe hozná a tisztességes magyar vállalkozásokat is. – Az áfacsökkentés utáni tapasztalatok nemcsak itthon, de a szomszédos országokban is kedvezők – mutatott rá a vezető.
– Romániában például évekkel ezelőtt szintén radikálisan csökkentették a sütőipari termékek forgalmi adókulcsát, és ez minden érintett szerint hatékony volt– jegyezte meg Septe József. – Bízunk benne, hogy a sajtóhírek és nyilatkozatok azt is jelentik, hogy a kormányzat komolyan fontolóra veszi a pékáru áfájának öt százalékra mérséklését. Az ágazat szereplői folyamatosan készen állnak az egyeztetésre, a szegmensben működő vállalkozásokban pedig megvan a potenciál, hogy az így nyerhető mozgásteret felzárkózásra, a versenyképesség fejlesztésére fordítsák.
Brunner Róbert, a Brunner Pékség tulajdonosa üdvözölte az áfacsökkentés tervét, de kevés esélyt lát rá. – A magyar nép érzékeny a mindennapi kenyerére, ha kevesebb lenne az áfa, akkor a fogyasztói árak csökkenhetnének. Az utóbbi években azonban inkább emelkedést tapasztalhattak a vásárlók – tette hozzá Brunner Róbert. Megemlítette: az alapanyagok ára folyamatosan növekedett és a bérköltségek is emelkedtek.
– A jó munkaerőt meg kell tartanunk, akár a szakmunkás bérminimum feletti fizetéssel, a többletköltséget viszont nem könnyű kitermelni – hangsúlyozta Brunner Róbert.