2021.04.18. 14:40
Készenlétben a generátorok: elindult a somogyi jégelhárítás
Elindult a jégelhárítás Somogyban. Megyénkben 63 jégesőelhárító talajgenerátort helyeztek üzembe a napokban. A rendszer sikeres működését a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei igazgatóságának adatai is igazolják, tavaly ugyanis Somogyban 8337 hektárra jelentettek be károkat, ebből mindössze két százalék volt a jégkár.
Fotó: TIBOR KOVACS
Harmadik éve kezeli Kovács Zsolt édesapjával, Kovács Józseffel együtt Somogyjádon a francia minta alapján működő jégesőelhárító rendszert. Már márciusban megérkezett hozzájuk az összes szükséges alapanyag.
– A védekezési módszer nem változott, továbbra is az elégetett ezüst-jodid a feláramló meleg levegő segítségével jut a magasba, ahol a vízcseppeket megfagyasztva kisebb jégszemeket alakít ki – magyarázta a berendezés működését a talajgenerátor kezelője.
Hozzátette, egy mobilapplikáció segítségével kapják a jelzést, mikor mit kell tenniük.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat naponta három alkalommal ad információt a rendszer üzemeltetői számára. A jégkárriasztást minden esetben járási szintre lebontva kapják meg.
Tavaly Somogyjádon összesen hetvenöt alkalommal indították el a berendezést, idén pedig szeptember 30-áig végzik a jégelhárítást. – Több a pozitív visszajelzés, mint a negatív, de sokan még mindig azt hiszik, hogy a jégelhárítás miatt nem esik eső, holott ez nem igaz – jegyezte meg Kovács Zsolt.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának köszönhetően 2018 óta nemcsak a régióban, hanem már országszerte működik a jégeső elhárítás. A francia minta alapján működő rendszert a Nefela Dél-Magyarországi Jégesőelhárítási Egyesülés kezdte el a régióban és az elmúlt években több mint hetven százalékkal csökkentették a jégveréseket a különböző mezőgazdasági területeken.
Feleakkora kár
– Somogyban 2018-ban hatvanhat esetben, két évvel később 2020-ban pedig negyvennyolc esetben üzemelt az ötvenkilenc manuális és négy automata talajgenerátor – mondta el érdeklődésünkre Berek Gábor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke. Hozzátette: a megyében 8337 hektárra jelentettek be károkat, ebből mindössze két százalék volt a jégkár. Az időjárás változékonysága miatt 2019 óta nem május elsején, hanem már korábban, április 15-én indul a jégeső elhárítás országszerte. A jégkármérséklő rendszer működésének hatékonysága a biztosítók adataiban is megfigyelhető, míg 2017-ben 6,3 milliárd forint volt, addig az utóbbi években feleakkora volt a jégkár kifizetése hazánkban.
A horvát, illetve a szerb jégeső-elhárítási területek délről csatlakoznak a magyar területhez, az ottani elhárítási tevékenység javítja a mi rendszerünk hatékonyságát is.