2021.04.23. 09:00
Leginkább otthon gyógyulnak a koronavírusos gyerekek
Tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel vészelik át a gyerekek a koronavírus-fertőzést, esetenként viszont akár kórházba is kerülhetnek. Az általunk megkérdezett háziorvosok nem találkoztak súlyos esetekkel, Gyánó Barna gyermekorvos körzetében például egy év alatt egyetlen gyermek került kórházba Coviddal összefüggő betegség miatt.
A koronavírus-járvány első hulláma leginkább az idősebb korosztályt veszélyeztette, a jelenlegi harmadik hullám viszont már a fiatalokat sem kerüli el. Nyul Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikájának regionális gyermek-covid-centrum vezetője elmondta, a gyerekek körében a fertőzés általában tünetmentesen vagy enyhe panaszokkal zajlik le. Ez lehet láz, köhögés, fejfájás, torokfájdalom, izomfájdalmak és légszomj. A ritkább tünetek közé tartozik a hasmenés, nátha, hányinger, hányás, hasi fájdalom, illetve a Covid–19-fertőzésre jellemző íz- és szaglásvesztés is.
Nyul Zoltán kiemelte, a gyermekkor az egyes panaszok előfordulási gyakorisága, valamint a klinikai kép súlyossága alapján sem tekinthető egységesnek. Idősebb gyerekek értelemszerűen gyakrabban és pontosabban tudnak meghatározni egyes szubjektív panaszokat, úgymint a fej- és izomfájdalmak, íz- és szaglásvesztés, valamint a légszomj. A serdülők körében, a tíz év alattiakhoz viszonyítva, gyakrabban alakul ki kórházi ellátást igénylő tüdőgyulladás, esetenként pedig elhúzódhat a gyógyulási idő. Általánosságban viszont elmondható, hogy kevesen kerülnek kórházba koronavírus-fertőzés miatt, ezért azt sem lehet tudni, hogy mennyi somogyi fiatal kezelnek valamelyik intézményben.
A regionális gyermek-covid-centrum vezetője hangsúlyozta: a gyerekeknél előfordulnak olyan esetek, például a többszervi gyulladással járó megbetegedések, melyek több héttel, akár a tünetmentesen átvészelt heveny fertőzés után jelentkeznek. Ennek a tünete az elhúzódó lázas állapot, melyet változatos egyéb panaszok, jelek kísérhetnek, úgymint gyengeség, elesettség, hasmenés, hányás, hasi fájdalom, kiütések, kötőhártya-gyulladás, valamint nyaki nyirokcsomó-megnagyobbodás. Nyul Zoltán hozzátette, a kórképet immunreakció okozza, a beteg gyerekek ekkor általában már nem fertőznek. A betegség kórházi ellátást igényel, a kezelésre pedig gyorsan és jól reagál a szervezet.
Heteken belül több betegre készülnek
Fáth Beáta kaposvári gyerekorvos megkeresésünkre elmondta: körzetében nem találkozott súlyos koronavírusos gyerekkel, csak enyhébb tünetekkel jelentkeztek nála, ezért eddig egyetlen kórházi beutalót sem kellett írnia. Olyan viszont előfordult, hogy néhány család elkapta a fertőzést, ezért mindenkinek, így a gyerekeknek is karanténba kellett vonulniuk. Fáth Beáta hozzátette: attól tartanak, hogy pár hét múlva koronavírus miatti szövődményekkel (többszervi gyulladással) többen kereshetik majd fel a rendelőket. A második hullám után más körzetekben volt erre példa, ami miatt többen kerültek intenzív osztályra.