2021.11.11. 11:30
Megy a matek, mennyiből lesz világos a városokban
Ugyan drágább lesz, de a legtöbb somogyi önkormányzatnak nem kell tartania attól, hogy három-négyszeresére emelkedik a villamosenergia ára jövőre, nyilatkozta lapunknak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke, Tab polgármestere.
Schmidt Jenő szerint azonban feltehetően azoknak a településeknek drágább lesz az áram, akik nem az egyetemes szolgáltatói árat fizették eddig.
A megyében csak néhány olyan önkormányzat van, amelyik minden évben közbeszerzést írt ki villamosenergia vásárlására. Ezzel általában azok a települések élnek, ahol több közintézmény működik és az éves energiafogyasztás nagyon magas. Marcali önkormányzata is évek óta így, piaci alapon vesz áramot, melynek a díja általában jóval kedvezőbb a lakossági és az egyetemes szolgáltatói árnál. Jövőre azonban mélyen a zsebbe kell nyúlni, hogy ki tudják gazdálkodni az energiaárakat.
Sütő László polgármester megkeresésünkre elmondta, egy kilowatt áramért jelenleg 19 forintot fizetnek, jövőre viszont legalább 36 forint lesz. – Megkerestük azokat a cégeket, akiktől vesszük az áramot, és azt mondták, hogy 55–60 forint is lehet jövőre – fogalmazott Sütő László. – Ez háromszor annyi, mint amennyit idén kell fizetnünk. Ennek ellenére a város kiírja a közbeszerzést, és ha nem kapunk jobb ajánlatot, akkor átállunk az egyetemes szolgáltatói árra, ami jelenleg 36–38 forint – hangsúlyozta a polgármester.
Sütő László kiemelte, az önkormányzat és közintézményeinek áramszámlája idén csaknem 40 millió forint. Ez jövőre legalább 80 millió lesz és még azt sem tudják, hogy a gáz ára miként változik majd. A megnövekedett költségeket a település nehezen tudja kigazdálkodni, ezért vélhetően a fejlesztésekre szánt összegből „vesznek” majd el – tette hozzá Marcali polgármestere.
A balatonboglári önkormányzat több településsel közösen konzorciumban vásárol áramot. Mészáros Miklós polgármester elmondta, azért így jutnak hozzá a villamosenergiához, mert jóval kevesebbet kell fizetniük, mintha külön szerződnének valakivel. Hozzátette, már előre lekötötték az árakat és 2022-re is biztosított lesz az áramellátás.
Az általunk megkérdezett más önkormányzatok például a nagyatádi, a barcsi és a bolhási is, egyedi szerződésben áll az E.ON-nal, utóbbi kettőnek két évre szóló szerződése van. A hetesi önkormányzat jelenleg egy kilowatt áramért 31 forintot fizet és egy hónapja kötött új egyéves szerződést a szolgáltatóval.
Nem mindenkinek éri meg piaci alapon vásárolni az áramot
Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnöke megkeresésünkre elmondta, azok a települések, akik jövőre nem piaci alapon vásárolnak villamosenergiát, hanem az egyetemes szolgáltatást választják, azok lakossági áron kilowattonként 36–38 forintért kapják majd az áramot. Ennyi pénzért azonban csak az önkormányzat és az intézményei vásárolhatnak energiát, a gazdasági társaságok nem. – Az biztos, hogy ezeknek a településeknek kétszer annyiba kerül majd az áram, mint idén, de nem három és négyszeresébe – hangsúlyozta Schmidt Jenő. A TÖOSZ elnöke hozzátette, a legtöbb somogyi településnek nem éri meg piaci alapon áramot vásárolni, mert nincsen akkora fogyasztásuk.
Fotó: Lang Róbert