2023.07.09. 09:00
Megírta az életét az egykori szabó
Megírta önéletrajzát Jóni Ferenc, a szerző maga hívta fel a figyelmünket erre a tényre, és a könyv születésének körülményeire.
A 95. életévében járó férfi a feleségének ígérte meg, hogy papírra veti az életük történetét, méghozzá az idős asszony halálos ágyán, még 2008-ban.
Mint elmesélte, a férfi már elmúlt 80 éves, amikor belefogott az írásba, a gazdag és hosszú életútjának megörökítésébe, és az alkotás erőt adott neki az utóbbi években.
Jóni Ferenc szabó volt, két gyáregységnek a termelésirányítója, több ezer dolgozó szakmai irányítását bízták rá, és elvégzett egy pénzügyi iskolát is. Egyik barátjának fia ügyvéd, ő elolvasta a kéziratot, és azt tanácsolta, hogy ki kellene adni. Végül a kötetet az alkotó Keszthelyen jelentette meg, kevés példányban, csak a szűkebb baráti körnek terjesztik egyelőre, de jó ismerőseinek juttatott belőle.
Nem csupán a szabóként dolgozó férfi saját életéről szól a könyv, hanem a korszakok változásáról, generációváltásról, és megörökíti, ahogy a múltból a jelenbe tartunk. De a környezetvédelemről, a levegő tisztaságáról éppúgy elmélkedik, mint a természetfeletti erőkről. A XX. századi emlékek című könyv több mint 100 verset tartalmaz, közülük a karácsonyi szentestéről vagy az élet iskolájáról szóló a szerző kedvence.
Jóni Ferenc azt mondja, hogy szerencse, hogy idősként jó a memóriája és a felfogása, napjaink történésein túl a gyermekkori emlékekről is sokat gondolkodik a balatonföldvári idősek otthonában, ahol jól érzi magát, mert mindent megtesznek a kényelméért.