2023.09.28. 17:16
A vezérkari főnök nagybátyja temette el Böhönyén a német katonákat
Tíz német és tíz magyar aktív és tartalékos katona végzett felújítást szeptemberben a böhönyei német-magyar katonai sírkertben, amely 2700 német és 53 magyar katona végső nyughelye. Az emlékünnepségre látogatott a honvédség vezérkari főnöke, aki a településről származik.
Fotó: Kovács Tibor
A Bundeswehr sírgondozást végző katonái Pfullendorfból, Baden-Württemberg tartományból érkeztek, és Magyar Honvédség 5. területvédelmi ezredének katonáival közösen vettek részt a felújításban. Immár nyolcadik alkalommal dolgoztak együtt a katonai temetők gondozásáról szóló, 1993-as államközi megállapodás értelmében.
– Ha végigsétálunk a sírok között, láthatjuk, hogy fiatal emberek nyugodnak itt, rövidre sikerült életrajzzal, be nem teljesült álmokkal – mondta Kovács Imre, a Német Hadisírgondozó Népi Szövetség képviselője.
– A fiatalon kiontott életek örök mementóul szolgálnak a háború értelmetlenségéről – mondta Zsoldos Márta Piroska, Böhönye polgármestere. – Mondjunk nemet a háborúra, a béke utáni vágyakozás ma különösen időszerű: mi magyarok békét akarunk!
A második világháborúban a polgármester Kossuth utcai szülői házában előbb német, majd szovjet katonák szállásolták el magukat. Ugyanez történt a vezérkari főnök szüleinek portáján is, a Bandi-sarkon.
Német és magyar együtt újította fel a böhönyei katonai sírkertet
Fotók: Kovács Tibor– A házunkban hadikórház működött, és amikor három német katona elhunyt, a 15 éves nagybátyám temette el őket a köztemetőben – emlékezett Böröndi Gábor vezérezrdes. – Minden évben halottak napján a családi sírokon túl meglátogattuk a három katona nyughelyét. Gyermekként nem értettem, miért. Azt felelte a nagybátyám, hogy fiam, ők is katonák voltak, megérdemlik a végtisztességet. A béke iránti elkötelezettség, a biztonság szavatolása napjainkban a legfontosabb katonai feladatunk.
– Gyászoljunk tudatosan, hogy az áldozat ne legyen hiábavaló – emelte ki Daniel Passbach, német katonai attasé. –Tegyünk meg mindent, hogy megőrizzük demokráciánkat és szabadságunkat a szomszédban zajló indokolatlan agressziós háború idején. Támogassuk a békés egymás mellett élést egész Európában!
A megemlékezésen részt vett és koszorúzott Böröndi Gábor vezérkari főnök mellett Kun Szabó István vezérőrnagy, a Köztársasági Hivatal Honvédelmi Igazgatóságának vezetője, Neszményi Zsolt somogyi főispán, és Biró Norbert, a Somogy Vármegyei Közgyűlés elnöke is.
A frontharcokban óriási veszteség volt mindkét oldalon
Somogy 60 községe közvetlen hadszíntérré változott, amikor 1944 decembere és 45 áprilisa között heves harcok dúltak az előrenyomuló szovjetek és a németek között. 1945 márciusában a Tavasz ébredése fedőnevű német hadművelet több napon át tartott, és mindkét oldalon óriási veszteségekkel járt. A német ellentámadás a szovjetek visszaszorítására kudarcba fulladt. Összesen 2200 volt a németek vesztesége, a másik oldalról nincs adat. A 80-as években az első hegyivadász hadosztály 300 német katonáját a böhönyei köztemetőből temették át az egy hektáros német-magyar katonai temetőbe. Később a megye egész területéről ide szállították a német katonák földi maradványait.
Sonline.hu videó
- Videón a kaposvári felnőtt IFBB verseny!
- Kapás Boglárka: érzelemdús volt a kaposvári országos bajnokság
- Tárt karokkal várták a jövő somogyi asztalosait a nyílt napon
- Régi árak és a minőség tartja meg a Petörke Portéka vásárlóit
- Tizenegy gól született a Marcali–Barcs találkozón, a Juta–Kadarkút mérkőzés pedig elmaradt (videó)