2023.10.15. 07:00
Egy élet megtakarítása úszhat el az egyik pillanatról a másikra
Polt Péter legfőbb ügyész a napokban a parlament előtt számolt be az ügyészség tavalyi teljesítményéről. Ennek apropóján megkérdeztük Horváth Szilárdot, a Somogy Vármegyei Főügyészség vezetőjét az itteni munkáról.
– Biztonságban érezhetjük magunkat mostanában Somogyban?
– Az egymást követő veszélyek korát éljük, ami nyilván nyomot hagyott a bűnözés alakulásán is. A nyári balatoni rendezvények zökkenőmentesen zajlottak le, viszont változatlanul magas az ittas járművezetők száma. Somogy vármegyében a regisztrált bűncselekmények száma tavaly 5103 volt, tehát megállt a 2010 óta tartó folyamatosan csökkenő tendencia. A bűncselekmények számának emelkedése elsősorban az információs térben elkövetett csalások, illetve a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények növekedésének tudható be. Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy az állampolgárok szubjektív biztonságérzetét meghatározó erőszakos, illetve vagyon elleni bűncselekmények – így különösen a betöréses lopások – számában ilyen változás szerencsére nem figyelhető meg. A bűnözés alakulását alapvetően az életviszonyaink változása mozgatja, és ahogy a mindennapi életünk egyre nagyobb része kerül át az online térbe, az úgy válik egyre fontosabbá a bűnelkövetők számára is.
– Ehhez a veszélyhez talán még mindig nem szoktunk hozzá...
– Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy a bűnüldöző hatóságok és az ügyészség is minden lehetséges kommunikációs csatornán segítse az állampolgárok tájékozottságát, hiszen az egyszerű internetes csalások mellett egyre inkább elterjednek a bankkártyaadatok megszerzésére irányuló adathalász bűnelkövetések. Ezek a módszerek sokkal nagyobb kárt képesek okozni, több esetben láttunk olyan ügyeket, ahol egy élet megtakarítása veszett el egyik pillanatról a másikra. Az ilyen típusú bűnelkövetéseknek ráadásul szinte minden esetben vannak nemzetközi vonatkozásai, például a netbankadatok megszerzése után a sértettek pénzét online kriptovaluta-tőzsdén történő vásárlásokkal vonják el, vagy Magyarországon kívül bejegyzett pénzintézeteknél vezetett bankszámlákra utalják át. Ilyen módszereknél még a legalaposabb nyomozás sem igazán kecsegtet eredménnyel.
– Milyen természetvédelmi ügyekkel találkoztak a somogyi ügyészek?
– Hosszabb ideje velünk élő problémát jelentenek az illegális hulladékgazdálkodással kapcsolatos ügyek is. Egyre szélsőségesebb esetekkel találkozunk, és már nemcsak a „lomizás” és a kábelégetés jelent problémát, hanem hogy elkövetői csoportok ellenőrizetlenül, tonnaszám hoznak be szemetet külföldről. A jelenséget elsősorban nem a büntető igazságszolgáltatásnak kell megoldania, hiszen az csak reagálni tud a már megtörtént esetekre, ugyanakkor a jogszabályi háttér jelentős szigorodása a somogyi ügyészségek büntetési indítványaiban már megmutatkozik.
– Hogyan alakultak az ügyészi munka főbb mutatói?
– A büntető ügyészi tevékenység egyik fontos mérőszáma az ügyészi váderedményesség, amely 2022-ben is az országos átlag felett alakult 99,42 százalékkal. Hasonlóan fontos mérőszám a munkánkban az is, hogy a Somogy vármegyében országos szinten kimagaslóan gyorsan zárultak le jogerős bírósági határozattal a büntetőeljárások, így a vádlottak közel 62 százalékát érintően a nyomozás elrendelésétől számított egy éven belül megszületett a jogerős bírósági határozat. A vármegye ügyészei a gyorsaság mellett a vádak megalapozottságára is nagy gondot fordítottak, ugyanis a vádlottak 89,16 százalékát érintően a jogerős bírósági döntés a váddal egyező volt. Úgy gondolom, hogy Somogy a kiszabott büntetések szempontjából is kellően szigorú, ugyanis a bíróságok jóval az országos átlag felett, 44 százalékban szabtak ki szabadságvesztést, melynek közel 30 százaléka végrehajtandó büntetés volt.
– Melyek voltak a tavalyi év kiemelt bűnügyei ügyészi szempontból?
– Az életellenes bűncselekmények közül ki kell emelni annak a német férfinak az ügyét, aki 84 éves édesanyját egy erdős területen magára hagyta úgy, hogy az önállóan járni nem képes sértett járókeretét el nem érhető távolságban helyezte el, amivel gyakorlatilag halálra ítélte az édesanyját. A főügyészség gyors nyomozást követően emelt vádat a letartóztatásban lévő férfival szemben. Egyébként az elmúlt időszak befejezett emberölései tekintetében megfigyelhető volt, hogy az elkövetők és a sértettek szülő–gyermek kapcsolatban voltak, hiszen nemrég történt, hogy a kóros elmeállapotú barcsi fiú egy vadászat után lelőtte édesapját, ahogy több újszülött megölése is az elmúlt időszakra esett. A kiváltó okok, illetve a járványidőszakkal fennálló összefüggések vizsgálata talán egy mélyebb kriminálpszichológiai elemzést is megérne.
– A gazdasági bűncselekmények is sokasodnak?
– 2022 sem szűkölködött nagy tárgyi súlyú költségvetést károsító bűncselekményekben, ugyanakkor ezek közül is kiemelkedett az a bűnügy, melyben a főügyészség 74 személlyel szemben emelt vádat, akik több mint 2 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek. A rendkívül nagy, 275 kötetet kitevő nyomozati irat alapján a főügyészség gyakorlatilag egy könyv hosszúságú, 365 oldalas vádiratot nyújtott be a Fővárosi Törvényszékre. Megjegyzem, hogy jelenleg is nyolc, súlyos megítélésű gazdasági bűncselekmény miatt nyomozás folyik, melyek közül ötben – így a babócsai általános iskola és a kaposvári röplabda-akadémia ügyében – már gyanúsítotti kihallgatások is történtek.
Fotó: Lang Róbert
Egyre több gyerek válik áldozattá
Sok a törvényszéki hatáskörbe tartozó nemi erkölcs elleni bűncselekmény is, emelte ki a somogyi főügyész. Egyrészt egyre több alkalommal derül fény olyan esetekre, amikor a nevelőszülő a nevelt gyermek sérelmére követ el erőszakos szexuális bűncselekményt, másrészt növekszik a szociálisan kiszolgáltatott helyzetben lévő fiatalokat érintő emberkereskedelmek száma is. A főügyészség mindkét ügycsoportban nyújtott is be vádiratot az elmúlt időszakban. Kevésbé ismert, hogy a Közjogi Szakág ügyészei is rendkívül fontos munkát végeznek, hangsúlyozta Horváth Szilárd. Jogerősen pert nyertek annak a bűncselekmény áldozatául esett idős, francia asszonynak az ügyében, akit másfél évig tartottak fogva egy korábban disznóólként használt bódéban. Az eredményes perlés következtében az asszony lakása visszakerült a tulajdonába.