2024.06.13. 17:15
Könyvjelző helyett már inkább telefontartót készítenek szívesebben a gyerekek
A Somogy Megyei Népművészeti Egyesület a Csoóri Sándor program pályázati forrásainak segítségével évek óta teremt lehetőséget arra, hogy rendhagyó órákat és kézműves foglalkozásokat hozzon az iskolákba. A tanév vége felé közeledve mindenütt nagy örömmel várják vissza a népi iparművészeket a gyerekek.
Fotó: Lang Róbert
Az idén 11 kaposvári iskolában 13 mester bevonásával 10 különféle mesterséget mutatnak be. A fafaragás, a fazekasság, a nemezelés, a szövés, a kosárfonás, a gyöngyfűzés, a csipkeverés és a tojásfestés rejtelmeibe avatják be a fiatalokat. Csütörtökön a Toldi tagiskola aulájában sok gyerek szorgoskodott, hogy maguk készítette tárgyakkal lepjék meg a szeretteiket. Egy oszlophoz rögzítve szőttek, könyvjelzőt és karkötőt fonatoltak.
A könyvjelző már rosszul hangzik a mai világban a gyerekeknek, mert a harmadik karjuk az okostelefon
– mondta Csapó Angéla szövő.
Ezzel együtt lelkesek, mert ösztönösen nagy igényük van arra, hogy a két kezükkel teremtsenek valamit.
A babakészítésben találtak szépséget és motivációt a hatodikos lányok, akik a férceléssel, a varrással megtanulták az alapokat Török Emőkétől, nemzetközi babatanár és babakészítőtől.
Könyvjelző helyett már telefontartót készítenek a gyerekek
Fotók: Lang RóbertZamárdiból jött Tokaji Diána, aki még gimnazista korában egy kerámia szakkörön ismerkedett meg a fazekassággal. Most agyagozni tanította a gyerekeket.
Az emberek ősidőktől fogva beleszerelmesedtek az anyagba, mert elvarázsolja őket az alkotás
– mondta a népi iparművész. – De a mai gyerekek már mobiltelefon tartókat készítenek.
Mini fúrófejek zümmögtek a tanteremben, ahol Balogh Ildikó, tojásfestő, a népművészet ifjú mestere irányításával a tojáskarcolás technikáját sajátították el a diákok. A rajzolni szeretők előbb mintát találtak ki, majd a mozgó, zörgő fúrófejjel vitték fel a festett tojásra.
Kakas József kisbajomi kosárfonó szív alakú ajtódíszeket csinált a gyerekekkel. A szüleitől leste el a mesterséget 52 évvel ezelőtt, 8 éves korában. Bútorokat is restaurál, sokat hívták táborokba. Csak Béndek Tamás fafaragó kezelhette a fűrészgépet, miközben a gyerekek sablonok alapján mintákat rajzoltak a fába, majd tengelyeket, szegecseket munkáltak meg, kézzel lecsiszolva az éleket. Így készült a kerekes sün, nyúl és kisautó fajáték.