Fotók

2024.07.17. 18:18

Állati terápia: szorongó gyerekeknek segítenek a négylábúak a kórházban

Terápiás sün, nyúl, csiga és teknős is ellátogatott a kaposvári kórházba. Három héten át állatasszisztált tábort tartanak az egészségügyi intézményben gyerekeknek. 

Góz Lilla

Tibi, egy afrikai fehérhasú törpesün. Nagyon szeret gazdája, Iváncsik Réka kezéből enni és futkosni  kezén. Kicsi kora óta szobatiszta és keresi az emberi interakciókat.  Szerdán vele találkoztak a kaposvári kórház táborozói. 

– Afrikai óriáscsigával kezdtünk, kedden egy kutyatámadásban megsérült páncélú görögteknőssel ismerkedtek meg a gyerekek – mondta el Iváncsik Réka, aki 2005-ben diplomázott gyógypedagógusként, de már előtte is foglalkozott állatasszisztált terápiákkal. Lovakkal, majd kutyákkal kezdte. Azt mondja, egy teknős is lehet a gyerekek segítségére.  

Fotók: Muzslay Péter

– A pszichoterápiás folyamatba a páncélt is bevisszük, az ügyesebb gyerekekkel megbeszéljük, hogy a család, a barátok, a háziállatok az ő páncéljuk, ami segít átvészelni a nehézségeket – mesélte, miközben Tibit, a sünit egy nagy usankában adták kézről kézre. Réka szerint nagyon meghatóak azok a pillanatok, mikor egy gyermeknél áttörést érnek el. 

– Van egy kisfiú, aki korábbi foglalkozáson nagyon erősen összeszorította Puszedli nyuszit és mi is megijedtünk, kapott egy plüss állatot és sokáig vele folytatta a foglalkozást, majd a nyolcadik alkalommal már az élő nyuszival a legfigyelmesebbé vált, a legnagyobb segítőnk most a táborban – mesélte a gyógypedagógus.  

Zákányi Eszter klinikai szakpszichológus elmondta: három héten át 6-9 év közötti gyermekeknek szerveznek délelőttönként állatasszisztált táborokat. Hozzátette: minden állat köré egy mesét, mozgásos foglalkozást, relaxációt, valamint egy képzőművészeti foglalkozást szerveztek. Szerdán mindenki csinált magának egy almasünt, hogy ne bökjön, a fogpiszkálókat kis golyókkal látták el. 

– A személyiségfejlesztés áll a középpontban, egy gyereknek könnyebb egy állathoz kapcsolódnia, mint magáról beszélnie, valamint a természetesebb kapcsolatokat modellezi, megtanulja hogyan közeledjen másokhoz – emelte ki a klinikai szakpszichológus. Zákányi Eszter hozzátette: az első héten hat gyermekkel foglalkoznak, vannak köztük autizmus spektrum zavaros, éretlen idegrendszerű túlmozgásos, vagy szelektív mutista is. 

– Nagyon nagy élmény, mikor például egy szorongó gyermek kinyílik, egy szelektív mutista fiatal beszélni kezd, az első három nap tapasztalatai nagyon jók, élvezik és szívesen vesznek részt a táborozók a terápián – emelte ki Zákányi Eszter.  A Kaposi Mór Oktató Kórház Pszichiátriai Osztályán tavaly ősszel indítottak állatasszisztált foglalkozásokat, amelyeken gyerek és felnőtteknek egyaránt részt vehetnek. A terapeuták kutyával, nyuszival, teknőssel, valamint lóval is segítik a betegeket szorongásaik oldásában. Erre nagy szükség van, ugyanis a koronavírus járvány alatt több beteg állapota tovább romlott.  

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában