2024.10.03. 15:26
Rágógumival fogtak ritka bogarat
Mentolos rágógumit használtak a kutatáshoz és ritka bogárra bukkantak a segítségével az entomológusok a Dráva menti erdőkben.
Fotóillusztráció
Mentolos rágógumit használtak a kutatáshoz és ritka bogárra bukkantak a segítségével az entomológusok a Dráva menti erdőkben. Sár József entomológus arról számolt be, hogy a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság megbízásából Bolhónál dolgoztak, a Dráva monitoring kutatási programjának keretében és a csapdák ellenőrzése során egy ismeretlen foltos, sárga bogárra figyeltek fel.
– Mobiltelefonnal lefotóztuk és azonnal továbbítottuk egy budapesti specialistának. Kiderült, hogy a feketenyakú élősdibogár (Stenoria analis) egy példányát találtuk meg, amiből eddig mindössze egyetlen példányt mutattak ki Magyarországon, 2022-ben a Börzsönyben.
Fűhálók segítségével igyekeztek újabb példányokat begyűjteni a rendkívül ritka bogárból, majd a talaj átvizsgálásához fogtak – de egyik módszerrel sem jártak sikerrel.
– Ekkor a müncheni kollégám megrágott mentolos rágógumival próbálkozott, mivel egy német szakcikkben korábban olvasott erről a csapdamódszerről. Erre több tucat példány jelent meg – a keresett bogarak hím egyedei – és az arcára, karjára, pólójára szálltak. Talán 10 percen át tartott, majd abbamaradt a rajzás. Később már mindannyian mentolos rágógumit rágtunk, végig a mezsgyén meg-meg állva, tovább haladva igyekeztünk újabb példányokat találni. A mentolos ízű rágógumi illata minden bizonnyal a nőstények által kibocsájtott feromonra emlékeztette a jól repülő hím példányokat, ezért működhetett a valószerűtlennek tűnő gyűjtési módszer.
Új felhasználási módja a rágóguminak
A nemzeti park munkatársai elmondták: a rágógumis módszerrel nem csak a kutatási terület adatait sikerült gyarapítaniuk, hanem több befogott példánnyal a Magyar Természettudományi Múzeum Állattárának bogárgyűjteményét is.