1 órája
Rendőrök verték át a nyugdíjasokat
Minden nyugdíjas aláírta azt a nyilatkozatot, hogy a számukra szervezett szerdai bűnmegelőzési vetélkedő költségeinek egy részét kifizeti. A szépkorúak nem olvasták el alaposan azt a papírt, amit a rendőrség eléjük tett, ezért került rá a szignójuk a dokumentumra. A verseny végén mindenki megtudta, hogy nagyot hibázott, a nyilatkozatot pedig megsemmisítették a rendőrök.
Fotó: Lang Róbert
Kép és hangfelvétel is készült a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányságon a nyugdíjasoknak szervezett bűnmegelőzési versenyen szerdán. Erre mindenkinek felhívták a figyelmét, sőt azt is mondták nekik, hogy később felhasználják majd a felvételeket. Az erről szóló dokumentumot mindenki tudomásul vette és gondolkodás, átolvasás nélkül aláírta a nyilatkozatot. A furfangos szervezők azonban a papíron elrejtettek egy mondatot, mellyel mindenkit „behúztak a csőbe”. A nyugdíjasok ugyanis azt vállalták, hogy az étkezési és az utazási költség egy részét kifizetik.
Ezt azért építettük bele a versenybe, hogy újra felhívhassuk a figyelmüket arra, mindig, mindent alaposan olvassanak el, mielőtt aláírják.
– hangsúlyozta Jávorszkiné Molnár Magdolna alezredes, a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának vezetője.
Rendszeresen járunk előadásokat tartani a nyugdíjas klubokba, de nem elég egyszer elmondani azt, hogy legyenek óvatosak. Azonban nemcsak az idősek érintettek például az online-térben elkövetett bűncselekményeknél, hanem fiatalabbak is, viszont a nyugdíjasok nem értenek annyira az internethez, nincsen annyi tudás a birtokukban, ezért nekünk ezeket muszáj megadnunk nekik, hogy biztonságban legyenek. Az viszont elmondható, hogy szinte naponta történik feljelentés átveréses eset miatt.
– tette hozzá Jávorszkiné Molnár Magdolna.
A bűnmegelőzési vetélkedőt az idősek hónapja alkalmából szervezték meg a kapitányságon. Nyolc, háromfős kaposvári és vidéki csapat vett részt a megmérettetésen. A versenyzők activityztek, kvízkérdéseket kaptak, rendőrséghez köthető szavakat kellett kitalálniuk és internetes áloldalakat kellett felismerniük. Kiberrel és bűnmegelőzéssel kapcsolatos szófelhőből verset, dalszöveget írtak, de a memóriájukat is teszteltek. A versenyzőknek fel kellett sorolniuk milyen zene szólt a teremben, valamint részletes személyleírást adni az egyik rendőrről.
Megkérdeztük: volt már valamikor csalók áldozata?
|
|
|
Tulajdonképpen nem átvertek, hanem pénz nyúltak le a bankszámlámról. Azt viszont nem tudom, hogyan fordulhatott elő. Az eset után rögtön hívtam a bankomat, hogy több mint 60 ezer forintot emeltek le a számlámról. Kivizsgálták az ügyemet és két héten belül vissza is kaptam a pénzemet. A csalásokra egyébként a rendőrség nagyon jól felhívja a figyelmet. | Nem voltam még áldozat, hála Istennek nem ültem fel semmire. Ez annak is köszönhető, hogy a telefonomon nincsen internet előfizetés, de email címmel sem rendelkezek, ezért nem tudnak küldeni gyanús linkeket, melyekre rá tudnék kattintani. Az már viszont előfordult velem, hogy egy ablakos cég átvert egy húszezer forintos ablakjavítási akcióval. | Hála Istennek még nem voltam áldozat. Nagyon sok előadást hallgattam ebben a témakörben. Tisztában vagyok azzal, hogy milyen számítógépes, online, illetve telefonos csalások léteznek, ezért azoknak nem szabad bedőlni. Olyan már előfordult, hogy kaptam sms-ben valamilyen kecsegtető ajánlatot, de szerencsére nem kattintottam rá. |