egyetemi konferencia

2 órája

Az egészséges élelmiszer az emberiség jövőjének záloga, minden eldől a termőföldben

Egy gyakorló háziasszony is sokat tehet minimális odafigyeléssel az antibiotikum rezisztencia meggátolásáért. Egy zöldség vágódeszka segítségével felvehetjük a harcot a ránk leselkedő baktériumokkal szemben.

Koszorus Rita

Fotó: PeopleImages.com - Yuri A

Egy egészség címet viselte az a konferencia, amelyet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE ) Élettani és Takarmányozástani Intézete szervezett a Kaposvári Campuson. 

Ez a koncepció az egészséges életmód holisztikus megközelítését takarja, vagyis azt hogy egy egymásra épülő rendszerben védhetjük az egészséget akár a humán, akár az állattenyésztés oldalán.

-ismertette a konferencia témáját Gyuricza Csaba, a MATE rektora. Hozzátette: ez a szemlélet szükséges ahhoz is, hogy csökkentett agrártámogatások mellett is működőképes maradjon a magyar mezőgazdaság.
Somogyi Zoltán, az Állatorvostudományi Egyetem tanársegédje a takarmányban adagolt antibakteriális szerek hatását kutatja a rezisztenciára.  

Úgynevezett kromatográfiás eljárásokkal lehet azt megállapítani, hogy a gyógyszermaradékok megmaradnak -e az állati termékekben. Elvileg nem maradhat semmi, mivel az Unióban és hazánkban is, hiszen minden állatgyógyászati terméknek meghatározták, mennyit kell várni a gyógyszer használatától számítva a felhasználásig, 

-mondta a kutató, aki szerint ennek ellenére a gyógyszermennyiségeket normalizálni kell, mert mind az állat mind a humán gyógyászatban felhasznált antibiotikumok az élő szervezetben rezisztenciát alakíthatnak ki. Így könnyebben betegszenek meg, ezáltal csökken a termelés, s nagyobb az esély arra, hogy ezek a baktériumok az embereket is megbetegítik. Ez utóbbi persze némi odafigyeléssel megelőzhető.  -Ha például feldaraboljuk az ebédhez a nyers csirkehúst, ne ugyanazon a deszkán szeljük a salátának való zöldséget, vagy a csirkehúst ne folyó vízben mossuk, hanem egy tálban. Ha nem így teszünk, széthordhatjuk a szalmonellát a mosogató melletti szárítón lévő edényeken, javasolta a szakember. Persze a megfelelő hőkezelési eljárásokkal megóvhatjuk saját magunk és családunk egészségét, de a legfontosabb mindig az kell hogy legyen, hogy megelőzzük a bajt. Ez volt a konferencia lényege is, hiszen nem csak napjaink, de jövőnk legfontosabb kihívása, hogy elegendő és megfelelő mennyiségű élelmiszerrel lássák el a termelők a fogyasztókat. – Hogy ezt meg lehessen oldani a mai élelmiszer előállításnak legalább 70 százalékkal növekednie kell. Ez a tradicionális módszerekkel nem elérhető. 

Ma olyan anyagokat mutattak be kutatók az agrár biotechnológia és Precíziós nemesítés az élelmiszer-biztonságért nemzeti laborprojekt keretében, amelyek ezt a célt szolgálják, mondta Kovács Melinda, akadémikus a konferencián. 

 

Jövőnk kulcsa, hogy milyen fajokat nemesítenek 

A legmodernebb biotechnológiai génszerkesztési eljárásokat és olyan módszereket fejlesztenek, amelyek a stresszérzékenységet csökkentik. – A növények hőstressz rezisztenciájának növelése egy fontos cél, vagy a penészgomba mikotoxinokkal szembeni ellenállás, illetve kártételük csökkentése, fogalmazott Kovács Melinda, az intézet igazgatója. Új növényvonalakat ajánlanak a kutatók, hőstresszt jól tűrő kukorica, valamint rezisztens burgonya nemesítésén dolgoznak, de probiotikus törzseket is fejlesztenek. Kovács Melinda elmondta: a céljuk, egy olyan készítmény csomag előállítása, amely ezekkel a tulajdonságokkal bír és mikotoxin elimináló, vagyis mérsékli azok káros hatását, miközben javítja a termelést. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában