2024.11.06. 13:45
Űztek a bűzzel, égő gumiabronccsal tartották távol a vaddisznókat a földtől
Jelentősen megszaporodott az illegálisan elhelyezett hulladékkal kapcsolatos bűncselekmények száma Somogyban. Erről Jávorszki Tamás a Somogy Vármegyei Főügyészség főügyészhelyettese beszélt, a „Fókuszban a környezet- és természetvédelem” címmel megrendezett ügyészségi szakmai napon szerdán. Az eseményre az ország több pontjáról érkeztek ügyészek, valamint a témához kapcsolódó szakemberek.
Fotó: Illusztráció
Nagy port kavart Kaposváron, amikor kiderült, hogy 1400 tonna illegálisan lerakott hulladék hever Kaposfüreden az Állomás utcában. Az Olaszországból származó szemetet a kaposvári önkormányzat szállította el a helyszínről, miután megelégelték, hogy nem történt előrelépés az ügyben. Ez volt az egyik legjelentősebb eset az elmúlt években, hangzott el a kaposvári ügyészségi szakmai napon.
Jávorszki Tamás elmondta, a leggyakrabban előforduló bűncselekmények a természet- és környezet károsítás, az orvvadászat, az állatkínzás, és napjainkban egyre gyakoribb a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése. Az országos növekedést jóval meghaladják a somogyi statisztikai adatok. Tavaly a korábbi éveknél jelentősen többet, csaknem félszáz esetet regisztráltak a vármegyében. Az idén szeptember 30-ig pedig már 64 bűncselekményt.
Rongáné Srakta Ibolya címzetes fellebbviteli főügyészségi ügyész előadásában arról is beszélt, 2021 márciusa előtt nagyon sok ügyben nem született döntés, azonban miután megváltozott a jogszabály, és egyszerűsödött az eljárás menete, több ítélet is született. – A korábbi jogszabályi környezetben tulajdonképpen csak azt láttuk, hogy jogellenes hulladékelhelyezéses ügyek vannak, de ezek nem vezetnek eredményre – emelte ki Rongáné Srakta Ibolya. – Ahogyan a jogszabályi környezet megváltozott és bekerült az is, hogy 1000 kilogramm, illetve 10 köbméter alapján is meg lehet állapítani a bűncselekményt, azonnal megváltoztak a számadatok. Tehát 2021 után számos elítélés történt főként a fémhulladék leadási, égetési és szállítási ügyekben – mondta a címzetes fellebbviteli főügyészségi ügyész.
A környezetvédelem került fókuszba az ügyészség szakmai napján
Fotók: Muzslay PéterÉgő hulladék füstjével riasztották el az állatokat
Rongáné Srakta Ibolya előadásában néhány olyan ügyet is megemlített, melyben már született bírósági döntés. Az egyik egy kaposvári eset. J. János háza udvarában tárolta a lomtalanítások alkalmával gyűjtött fémhulladékot. Miután szétválogatta, heti rendszerességgel pontosan 771 alkalommal, összesen 139 ezer 308 kilogramm fémkereskedelmi engedélyköteles anyagot szállított el a fémkereskedelmi telephelyekre. Erre nem volt engedélye és több mint 14 millió forinthoz jutott hozzá. A férfi felfüggesztett büntetést kapott és 14 millió 750 ezer forint vagyonelkobzásra ítélték.
Egy másik eset Barcson történt. Az egyik szántóterület tulajdonosa megbízta az elsőrendű vádlottat, hogy őrizze a területet és óvja meg a vadkártól. Az elsőrendű vádlott ezért megkérte a másodrendű vádlottat, hogy olyan hulladékot szállítsanak a területre, melyet begyújthatnak, a füsttel pedig elriaszthatják az állatokat. A szántóföldre gumiabroncsokat, műanyag lökhárítókat, olajjal szennyezett szűrőket, gumicsöveket, üléseket vittek, majd meggyújtották. A vádlottak felfüggesztett börtönbüntetést kaptak.