2 órája
Gombát is csak szakembertől! Az idén kiugróan sok a gombamérgezés
Májátültetésen esett az a nógrádi asszony, aki az erdőben szedett gombák között gyilkos galócát is vásárolt egy házaló férfitől és rántottát készített belőle. Az eset kapcsán a Nébih is felhívta a figyelmet az őszi gombaszezon veszélyeire, arra, hogy jelenleg a gombamérgezési események száma a tízszeresére emelkedett az átlagos eseményszámhoz képest.
A legfrissebb adatok szerint Somogyból az idén szeptember végéig kettő, októberben öt eseményhez kapcsolódóan érkeztek minták.
– A gombaszedést annak idején a nagyapám szerettette meg velem, akivel Lad és Homokszentgyörgy közelébe jártunk gyűjteni – mondta a kaposvári Böröczi Csaba. Csak az volt a probléma, hogy jó ideig 3-4 fajtát ismert, s tudta, hogy ez kevés, így 2010-ben gombaszakellenőri tanfolyamot végzett Budapesten. Bár pályát nem váltott, de manapság is hetente egy-két alkalommal kijár az erdőbe.
Böröczi Csaba hangsúlyozta: akik gombát szednek, azok feltétlenül keressék fel a gombaszakértőt. Lényeges tudni, hogy egyes mérgező gomba fajták csak napok múlva fejtik ki hatásukat. Azt mondta: mivel hosszú volt idén a forró nyári szezon és a szokásosnál később érkezett a kiadós esőzés, ezért a gombaszezon elhúzódik. S fontos, hogy a gyűjtők a szakembernél bevizsgált gombát megfelelően tárolják, s használják fel az ételkészítéskor.
A Nébih 2023-ban 106 esemény kivizsgálásában vett részt, ebből hat eset érintette Somogy vármegyét. 2024-ben eddig 170 esemény volt, ebből hét eset Somogyban. Kérdésünkre – miszerint nagyjából hányszorosára nőtt az idei gombaszezonban a gombamérgezési események száma hazánkban, illetve Somogyban – az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal közölte: 2024-ben januártól szeptemberig a Nébih 63 eseményhez kapcsolódóan kapott mintát az egészségügyi ellátó intézményektől, ez havonta átlagosan hét eseményt jelent. Októberben már több mint 70 esemény történt, ami október 24-ig száz fölé emelkedett.– Tapasztalataink szerint októberben jellemzően magasabb az eseményszám, az idei évben azonban sajnálatos módon kiugrónak mondható, ami indokolttá teszi a figyelemfelhívást – derült ki a Nébih tájékoztatójából.
Arról is beszámoltak: a legtöbb mérgezési esetet okozó két faj jelenleg a nagy döggomba és a világító tölcsérgomba. A galócák közül szinte minden faj megtalálható: a gyilkos galóca, a légyölő galóca, a párducgalóca, a citromgalóca, de más mérgező nemzetségek fajai is nagy számban fordulnak elő az erdőkben: susulykák, mezei tölcsérgombák. Utóbbiak és a fenyves sisakgomba igazi előfordulási szezonja csak most következik.
– Az ellenőrizetlen gombák súlyos megbetegedést okozhatnak, bizonyos fajok esetén, például a gyilkos galóca, törpe őzlábgomba, fenyves sisakgomba, mérges pókhálósgomba a kórkép életveszélyes, halálos is lehet – tájékoztatott a Nébih. – Aki nem vizsgázott gombaszakértő, az soha ne készítsen el saját szedésű, vadon termő gombából úgy ételt, hogy előtte a gombákat nem ellenőriztette.
Arra kérdésre –milyen gondot jelenthet a rosszul tárolt, illetve elkészített gombás étel, a Nébih azt is közölte: az ellenőrzött gombát lehetőleg a gyűjtés napján használjuk is fel, ne tároljuk napokig! Ha nincs időnk még aznap elkészíteni, úgy mindig hideg helyen vagy jól szellőző körülmények között tároljuk a gombákat. Egyes gombáknál a tönk fogyasztása nem ajánlott, mivel nem emészthető, ilyen a szegfű- és az őzlábgomba.