2 órája
Leállt a balatoni viharjelzés, de veszély egész évben tart
Véget ért a viharjelzés a magyar tengeren, ahol ezen a nyáron három nagyobb is végigvonult. Az őszi-téli időszakban is van élet a Balatonon, sőt néhány éve az egész éves szezon szemléletét alkalmazzák a szolgáltatók, ennek ellenére télen nem üzemel a fényjelzés.
Fotó: Nemeth_Levente
Egy hete zárult a balatoni viharjelzés szezonja, amely április 1-től október 31-ig szolgálta a fürdőzők és a vízen tartózkodók védelmét. Kevesebb volt a vihar ebben az időszakban, de sokkal élénkebb volt a légmozgás a tónál.
Télen és novembertől már nem működik a LED-es viharjelzés, pedig olvasóink közül többen is jelezték, hogy szerintük szükséges volna ilyenkor is. Ezen a véleményen van Tóth Balázs balatonlellei vállalkozó is.
Megváltoztak a tó használati szokásai. A horgászat, szörfözés, vitorlázás, SUP-ozás miatt télen is rengeteg ember használja a vizet. Amikor 13 éve elkezdtük a téli vitorlázást, mindenki furcsán nézett ránk. Ma már rengetegen sportolnak télen is, nem lenne haszontalan a viharjelzés ilyenkor sem, de nem tudom, mekkora költsége van. Mindenesetre az emberéletet nem lehet pénzben mérni
– vélekedett Tóth Balázs.
Nem csak a tó körüli téli aktivitás miatt lenne fontos a viharjelzés, hanem az óraállítás miatt nehezebb a tájékozódás a vízen.
Nagyon jó lenne, ha folyamatosan lenne, sokan járnak le pecázni és korán sötétedik, pár éve volt baleset is emiatt.
-idézte fel Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség alelnöke. Felhívta a figyelmet, hogy a zsebben lapuló okostelefon jó szolgálatot tehet a vízen tartózkodóknak.
Habár többen amellett vannak, hogy éven át üzemeljen a rendszer, Horváth Ákos meteorológus szerint ennek nem lenne sok értelme. Novemberben szinte menetrendszerűen megjelenik a köd és nem lehet távolba látni, ezért hiába is működne a fényjelzés. A másik ok, hogy annyira lehűl a levegő és a víz is, hogy ilyenkor elfogynak a horgászok a vízről, vélekedett a Siófoki Viharjelző Obszervatórium vezetője. Rámutatott, hogy esetleg mobilos alkalmazások segítségével lehetne ebben az időben is tájékozódni a tavi időjárási viszonyokról.
Szavazzon őn is!
Szavazás
Korábbi szavazásokTovább legyen elérhető a viharjelzés a Balatonon?
Jól vizsgáztak a fejlesztések a Balatonon
A Siófoki Viharjelző Obszervatórium munkatársainak munkáját nagyban segíti egy szuperszámítógép, amin egy speciális előrejelzési modell fut. A létesítmény vezetője elmondta: nagyon behozták az eszközök a várakozásokat. – Ennek köszönhetően olyan szempontból sokat javult a viharjelzés, hogy a felesleges jelzések száma csökken. Nagyon komoly összegeket jelent ez a Balaton életében. Jó szolgálatot tettek a magassági szelet mérő lézerradarok, az úgynevezett LIDAR rendszer. A speciális műszerek mindegyikét idén használtuk először teljesen élesben – mondta el Horváth Ákos.
Hőség és szelek
Az idei nyár nagyon meleg volt, ami még globális átlagban is a legmelegebbnek mondható, minden hónapban az átlagosnál melegebb volt, számolt be Horváth Ákos. A csapadék viszont változékonyan alakult, hiszen rendkívüli volt az eloszlása térben és időben is.
A júniusi csapadék nagy része egyben hullt le, Balatonkenesén 69 milliméter esett egy nap alatt. De emellett voltak rendkívül hosszú száraz időszakok. Az kirívó volt, hogy júliusban volt olyan hely a Balatonnál, ahol 2 millimétert sem érte el a havi csapadék.
-tette hozzá a meteorológus. A viharok száma kevesebb volt, az egyik legerősebb alkalmával Balatonvilágoson 108 kilométeres szelet mértek, de a Boris ciklon szeptemberi tombolása alkalmával is 100 kilométer körüli széllökések voltak.
Fekete Tamás legutóbb a Somogy TV-nek is adott interjút: