2 órája
Végigtáncolták az idei őszt
Elhalkult a taps, legördült a függöny, a somogyvári népdalkör citerával kísért hangulatos előadásával búcsúztak el a közönségtől. A taszári katonadalos találkozóval kezdődött és a nagybajomi gálával ért véget a kulturális bemutatósorozat.
– Másfél hónap alatt négy különböző műfajú gálát rendeztünk Somogyban, amelyeken közel nyolcszázan léptek színpadra. Ez a kistérségi bemutatókkal együtt mintegy ezerötszáz szépkorú részvételét jelentette – mondta Stikel János, a vármegyei nyugdíjasszövetség elnöke. Arról is beszélt, hogy a műsorszámok az elmúlt évekhez képest magasabb színvonalúak voltak, amely azt is bizonyítja, hogy a tagszervezetek a Covid óta fokozatosan magukhoz tértek, és a klubélet is mozgalmasabb lett.
– Két szervezetünk kiemelkedő arányban vett részt a gálákon: az egyik a magyaregresi nyugdíjasklub volt, amelynek tagjai öt műfajban is remekeltek, míg az iharosberényi egyesület három igényes műsorszámmal lépett fel. A kisebb közösségek közül többen is kitűntek a szép versmondásukkal és népdalaikkal. A táncosok és a kórusok a hagyományoktól kissé eltérően az örömtánc és a szórakoztató, nosztalgikus dalok irányába mozdultak el, míg a versmondók gyakran választottak nehezebb, mély mondanivalójú költeményt – emelte ki. A zsűrik által kiemelkedőnek minősített produkciókból néhány az egyedisége miatt különösen emlékezetes maradt: az énekes műsorszámok közül a gyékényesi nótakör az erőteljes férfi hangzásával, a Hetesi Nyugdíjasklub Vikár Béla gyűjtése az iskolásokkal közösen, az Ádándi Népdalkör a régi masírozó katonadalaival, az ötvöskónyiak a summások (mezei idénymunkások) énekeivel arattak nagy sikert. Kuriózum volt Bognár Gyula vezetésével a térség alapszervezeteiből összeállított kórus előadása.
Végleg legördült a függöny, elhalkultak a tapsok
A színjátszók közül a mesztegnyői hagyományőrzők Szürete és a zicsiek Nagyon vidékiek pesti kalandjai című produkciója váltott ki nagy derültséget. A táncosok sem adták alább: a várdaiak, az iharosberényiek és a lábodiak különleges előadása igazi élményt jelentett, míg a Kercseligeti Nyugdíjasklub Mecseki János polgármesterrel és feleségével, illetve fiatalokkal megerősítve mutatott be néptáncot és csárdást. Meglepetést okozott a csupa iskolásból álló szentgáloskéri citeraegyüttes, amelynek tagjai fiatal koruk ellenére remekül bántak a hangszerrel. Először csendült fel mandolinjáték Nagy Lászlóné nívós előadásában, és igazi különlegesség volt a 90 éves Kocsonya Imréné szereplése, aki a Kőröshegyi Nyugdíjasklub képviseletében adott elő gyönyörű nótákat, míg a várdai Molnár Hajnalka Romhányi József Egy bolha naplója című humoros versével aratott sikert.
Stikel János elismerően beszélt a bemutatókkal kapcsolatos körülményekről is. A települések kiváló házigazdái voltak a rendezvényeknek.
Csurgón és Tabon is tárt karokkal várták őket
Stikel János azt is hangsúlyozta lapunknak: noha az önkormányzati választásokon Csurgón és Tabon polgármester-váltásra került sor, azonban az új városvezetők is remek házigazdái voltak a gáláknak, mint ahogy kiváló munkát végzetek a rendezésben közreműködő tagszervezetek képviselői is. Összességében az idősek hónapja keretében megtartott négy gála színvonalas, tartalmas, szórakoztató és jól szervezett volt – zárta mondandóját a somogyi nyugdíjasszövetség elnöke. A rendezvényeken versenyek díjazására és elismerések átadására is sor került: az előbbire Taszáron, míg az utóbbiakra a gálákon került sor. A Szövetségben a szépkorúakért díjat öten, míg a Szövetség díszoklevelét tizenheten kapták, és valamennyi fellépő emléklapot is vehetett át a szövetség elnökétől.