Menzareform

6 órája

Viszlát, diós kalács! Megvan, mit tesznek az aranygaluskába a menzákon ezután

Eltűnnek az allergén hozzávalók az iskolák menzáiról hamarosan – derült ki a Magyar Közlöny hétfői számából. Februártól tilos lesz dió, mogyoró és szezámmagot tartalmazó ételeket felszolgálni a közétkeztetésben.

Brantmüller Boglárka

Az AllerGéniusz Egyesület januárban benyújtott egy javaslatot, mely szerint ki kellene vonni az iskolai étkeztetésből az allergizáló hozzávalókat, mint például a dió és mogyorófélék. Az egyesület röviddel azután nyújtott be javaslatot a közétkeztetés átalakítására, hogy egy hétéves kisfiú 2022. január 18-án anafilaxiás sokkot kapott egy iskolai szülinapi ünnepségen fogyasztott tortától, és néhány órával később életét vesztette. A torta mogyorót tartalmazott, amelyre a gyermek súlyosan allergiás volt. 

A menza sokszor a gyerekek étterme
A menza sokszor a gyerekek étterme
Fotó: Lang Róbert

Érkeztek különböző javaslatok a menza, a közétkeztetés reformálásával kapcsolatban 

Az egyesület a tragédia után arról is tett egy javaslatot, hogy minden oktatási intézményben elérhető legyen, legalább két anafilaxiás roham esetén használható adrenalin-autoinjektor injekció. 

Két évvel az eset után, a Belügyminisztérium törvénybe foglalta, hogy mely összetevőket lesz tilos használni az iskolai ételek elkészítése során.  A Magyar Közlönyben megjelent  rendelet szerint, a közétkeztetésben a következő allergiát vagy intoleranciát okozó anyagok és termékek közül a földimogyorót, a dióféléket, a szezámmagot és a belőlük készült termékeket nem lehet felhasználni.

Szabó Zoltánné Kudomrák Zsuzsanna, a Kaposvári Kodály Zoltán Központi Általános Iskola főigazgatója elmondta, hogy nagymértékű változásra nem számítanak a rendelet életbelépése utánra. – Úgy gondolom, hogy bármelyik hozzávalót fogják tudni helyettesíteni, például egy aranygaluskát újragondolva dió helyett cukros kakaóval is el lehet készíteni – mondta az igazgatónő. – Nem tapasztaltuk eddig, hogy nagy számban lennének nálunk olyan gyerekek, akiknek az alaptól eltérő étrendet kell követnie. Hozzátette, hogy eddig volt lehetőségük az allergiás diákok számára napi étkezési lehetőséget biztosítani a kórház jóvoltából.

Csikor Szandra, dietetikus szerint nem fog előidézni allergiát az olyan diákoknál, akik amúgy ehetnének dióféléket, ugyanis otthoni környezetben ugyanúgy találkoznak ezekkel az összetevőkkel. – Az ilyen fajta allergiák már kicsi gyermekkorban észrevehetőek lennének, ugyanis a hozzátáplálás időszakában már kimutatható – mondta a dietetikus. Hozzátette, nem biztos benne, hogy ez a rendelet el fogja érni a kívánt célt, ugyanis rengeteg élelmiszer csomagolásán olvasható, hogy földimogyorót tartalmaznak, és az ilyen étellel bevitt keresztszennyeződés a súlyos allergiával szenvedő gyerekek esetében ugyanúgy előidézhet rohamot. 

– Nagy odafigyelést igényel majd ez a szabálykövetést, ugyanis meg kell válogatni például egy müzliszelet esetében, hogy biztosan még csak ne is olyan üzemből érkezzen, ahol érintkezhetett bármilyen mogyorófélével. Ez kiküszöbölhető úgy, hogy egy müzliszelet helyett zabszeletet kapnak majd a diákok, de ez azért járhat plusz költségekkel.

A rendelet 2025. február 9-én lép életbe, addig még megtalálható lesz a a diós tészta, a szezámmagos rántott hús vagy akár a mogyorókrémes kenyér is a menzán étkező diákok számára.

 

Becslések szerint Magyarországon körülbelül negyvenezer ételallergiás gyermek él, és hozzávetőlegesen a felüknél alakulhat ki életveszélyes anafilaxiás roham. Nagy részük a földimogyoróra allergiás, és vannak olyan esetek, akiknél már csak az allergénnel való érintkezés is rohamot válthat ki. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a sonline.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában