2023.10.23. 13:30
A túlélők hordozzák az örökre elnémítottak megbízólevelét
Megyés püspök, sebészprofesszor és nyugalmazott tiszti főorvos: hármójukban az a közös, hogy szemtanúi voltak 1956 kezdetben mámoros, majd vérbe torkolló napjainak. Ők hárman mesélték el nekünk, hogyan kerültek az események sodrába. Az azóta már elhunyt Debreczeni László és Rozsos István, akkori medikusok Pécsett, míg Balás Béla a fővárosban élte át, miként játszik Isten a történelem orgonáján – ahogy Mindszenty hercegprímás fogalmazott.
A kaposvári születésű Debreczeni László 1956-ban – huszonkét évesen – a pécsi egyetemi diákparlament levezető elnöke volt, s tagja lett az orvosegyetemi zászlóaljnak. 1957-ben letartóztatták, 1958-ban három és fél éves börtönbüntetésre ítélték, 1959-ben amnesztiával szabadult.
Rozsos István nyugalmazott sebész főorvost – a kaposvári kórház ikonját – az 56-os események szintén a pécsi egyetemen érték. Ekkor hatodéves volt, szigorló orvos, tanársegéd, és titkon Camberrába készült, ahova nem engedték el a forradalomban vállalt szerepe miatt, hiszen az egyetemi zászlóalj parancsnokává választották. Örült, hogy Isten megmentette a börtöntől, hiszen embereket sokkal kisebb dolgokért is felakasztottak. Ugyan eltávolították az egyetem kötelékéből, de Szentágothai János professzor fél év után lehetővé tette, hogy kedves tanítványa visszajöjjön.
Balás Béla, a már nyugdíjassá lett kaposvári megyés püspök 1956-ban még csak tizenöt esztendős volt, és Budapesten élt családjával. Október 23-át követően pedig minden nap azzal kéredzkedett el otthonról: szeretne bemenni a városba „forradalmat nézni”. Erre mindig az volt a válasz, hogy „jó, jó, de ebédre gyere haza”. Ez egészen a kijárási tilalom elrendeléséig tartott…
Nagy idők nagy tanúi látszólag könnyedén repültek vissza gondolatban hat évtizedet. Mindhármuk elbeszéléséből kicseng: 1956 a lélek forradalma is volt.
Balás Béla a forrongó tömegben összeakadt egyik Regnum Marianum-beli ifjúsági vezetővel, aki atomfizikusnak készült, s természetesen ezt követően kirúgták az egyetemről, és mehetett a fatelepre dolgozni. Így biztatta: „Kispajtás, jól nyisd ki a szemed, mert százévenként egyszer láthatsz ilyent!”
Rozsos professzor arról számolt be, hogy az október 22-i viharos diákparlamenti ülést követően tüntető felvonulásokat szerveztek, ám ily módon farkasszemet kellett nézniük az ÁVH-sok golyószóróival. Október 28-án, a Nagy Imre-beszédet követően a pécsi Szent Mór Kollégiumban megalakult a medikus nemzetőrzászlóalj, melynek alapító tagjai távollétében megválasztották parancsnoknak. Zászlóalja az elsőtől az utolsó pillanatig pontosan teljesítette a feladatát. November 2-án azonban kicsit zavarba jött a parancsnok. Ugyanis az egyetem központi épületében elhelyezett amatőr rádiószolgálat – amely a világ minden részével kapcsolatot tartott –, azt jelezte, hogy a Szovjetunió és Románia felől szovjet gépkocsik érkeznek; a tankok már átlépték a határt, sokuk a nagyobb városok felé tartott, ugyanakkor a nyugati amatőr rádiósok arra kérték őket, tartsanak ki addig, amíg megérkezik a nyugati segítség. Egyébként ez a felhívás nem volt alaptalan. Rozsos professzor nem rejtette véka alá: szerencsére az egyetemi tanárok az első pillanattól egészen a fegyelmi tárgyalások befejeztéig figyelemmel kísérték a zászlóalj működését, és arra biztatták a hallgatókat: ha szükséges, bátran forduljak hozzájuk tanácsért. Donhoffer Szilárd professzort sikerült elérnie, és megosztotta vele a dilemmáját. Azt tanácsolta: eszükbe ne jusson az ellenállás, ha a Nyugat akart volna segíteni, akkor segített volna, de ez nem állt szándékukban. E véleménye meghatározta döntését, s amikor a zászlóalj kivonult a védőállásra, akkor azt az utasítást adta: parancs nélkül senki se használja a fegyverét.
Örök igazság: a túlélők hordják az örökre elnémítottak megbízólevelét. Balás püspök a Nagyboldogasszony gimnázium tanulói előtt is beszélt a forradalom napjairól, s üzenetéről, Rozsos professzor szintén számos alkalommal felidézte az eseményeket, Debreczeni László pedig könyvet írt 56 pécsi eseményeiről, mely önkormányzati támogatással jutott el az iskolákba. A jeles „triász” arról is beszélt, hogy látják, a későbbi nemzedékek tudatába miként ég be ’56 dicsősége.
– A mi forradalmunk nem hasonlítható sem a francia, különösen nem a bolsevista forradalomhoz – mondta Rozsos professzor. – Tessék nekem mondani még egy olyan forradalmat, ahol például a szovjet katonatisztek hozzátartozóit semmilyen atrocitás nem érte! Tessék mondani még egyet, ahol a szovjet katonákat ugyanúgy látták el, mint a magyar sebesülteket! A magyar forradalom csoda volt. Hazánkban akkoriban egymillió kommunista párttag, százezer orosz katona élt, több százezer besúgó tevékenykedett, mégis egymásra talált ez a nép. Óriási élményem az az összefogás, ami jellemezte szabadságharcunkat. Minden réteg ugyanazt akarta, s néhány nap alatt megdöntöttük a megdönthetetlennek látszó diktatórikus rendszert.
A kérdésre, hogy milyen testamentumot hagynának a mai diákokra 1956 szellemi örökségéből, Balás Béla így válaszolt: „Az 1956-os forradalom az emberség revolúciója, az emberség forradalma volt.” Rozsos professzor azt tanácsolta volna nekik, személyiségüket, identitásukat úgy alakítsák ki, hogy helyes döntést tudjanak hozni e zűrzavaros világban.
– A mi helyzetünk 1956-ban egyszerűbb volt, mint a mostani fiataloké – mondta. – Tudtuk, ki van velünk, s ki ellenünk. Ma ezt nem tudni. Alattomos pénzbeszivárgással, kétes értékű alapítványokkal mérgezik a közhangulatot, és így könnyen megtéveszthetővé válik az ember – vélekedett.
Debreczeni László úgy tartotta: ’56 ifjúsága megcselekedte, „amit megkövetelt a haza”, de minden nemzedéknek meg kell tennie mindent a hazáért. Nehogy hátradőljenek, mert szabad az ország! Függetlenségünk olyan, amilyen, de minden nemzedéknek feladata van. Ma nagyon göröngyös az ifjúság útja, sok a csábító útelágazás. Hogy mi a feladatuk? Tanulni, szakmailag kiválónak, erkölcsileg feddhetetlennek lenni és szeretni a hazát, hogy erre a nemzedékre is úgy nézzen a világ, olyan piedesztálra kerüljön, mint amilyen ’56 nemzedéke volt vér, szenvedés és kín árán.
Spanyol segítség érkezett volna
Rozsos István azt is elmondta: – Ma már tudjuk, hogy például Spanyolországban Franco tábornok engedélyével 13 ezer fős, jól képzett katonatisztekből álló egység állt össze, és a legmodernebb, úgynevezett energogránátokkal akartak ellátni bennünket, azonban a spanyoloknak nem volt olyan szállító repülőgépe, amely Madridtól Budapestig egy tankolással el tudott volna repülni. Ezért megkérték a Münchenben állomásozó amerikai egységet, hogy adjanak lehetőséget a tankolásra. Ezt meg is adták, ám az indulás előtt megérkezett Eisenhower üzenete: amennyiben a légtérbe kerülnek ezek a repülők, megsemmisítik őket.