2024.06.07. 17:30
Feltárják a földet az autószalon alatt
Árpád-kori és középkori falu maradványait tárják fel a Rippl-Rónai Múzeum munkatársai Kaposvár határában. A vármegyeszékhely és Kaposújlak között, a 610-es út mentén egy autószalon épül majd, a beruházás előtt megelőző feltárást kell végezni a szakembereknek. A munka pár napja tart, egyelőre állati csontokat és edények töredékeit találtak.
Fotó: Lang Róbert
Az izzasztó melegben sem pihentek a múzeum munkatársai pénteken délelőtt. Szinte megállás nélkül dolgoznak kézzel és géppel egyaránt. Ottjártunkkor semmi különlegességre nem bukkantak, korábban azonban egészben került elő egy tárolóedény.
– Ezt egy gödörben vermelték el – mondta Somogyi Krisztina régész. – Az edényt vélhetően élelemmel teli helyezték el a földbe. Azt még nem tudjuk, hogy szemes termény, vagy más étel, esetleg ital volt benne, de a későbbi vizsgálatokkal a tudós kollégák meg tudják majd állapítani pontosan – tette hozzá a régész.
Somogyi Krisztina érdeklődésünkre arról is beszélt, már az ezt megelőző próbafeltáráson is észlelték, hogy a területen őskori, késő középkori és Árpád-kori objektumok, gödrök, cölöplyukak, árkok és tűzhelyek is vannak.
– Molnár István kollégám úgy véli, ez a terület Kecel falu maradványa lehet, melynek a 12. századtól vannak írásos forrásai – emelte ki a régész.
– Ez a hely nemcsak természetföldrajzi, hanem stratégiai szempontból is előnyös lehetett, ugyanis a Kapos-folyó szűk völgye átkelőhelyet biztosított. A túlparton lévő magas dombról jól belátható és ellenőrizhető volt a környék. Az alacsony fekvésű lankák pedig arról árulkodnak, hogy megfelelő élőhely volt itt századokon át. Ezt a lelőhelyet már 1972-től ismerjük. Korábban Költő László régész kollégám a közelben végzett feltárást. Akkor egy 10. századi temetőt fedezett fel – mondta Somogyi Krisztina.
Az autószalon alapterülete majdnem 3300 négyzetméter lesz, ekkora részt kell feltárniuk a szakembereknek a következő hetekben. A területen utak és parkoló is épül, ezért ott is régészeti munkát végeznek majd a múzeum szakemberei.
Árpád-kori és középkori falu maradványait tárják fel a Rippl-Rónai Múzeum munkatársai
Fotók: Lang Róbert
Római települést találtak a régészek a desedai kemping alatt
A Deseda kemping építése előtt próbafeltárást végeztek a Rippl-Rónai Múzeum régészei a területen, s egy római kori település maradványait tárták fel. További kutatások szükségesek, de az biztos, hogy eddig nem volt írásos nyoma a rómaiak jelenlétének a környéken, bár gyanítható, hogy a Deseda vidéke korszakokon át lakott volt. A próbafeltáráson egy kis méretű római kori település maradványait találták meg – válaszolta érdeklődésünkre Somogyi Kriszta régész. A település romjai között hulladékgödrökre, árkokra, kemencékre bukkantak. Egy Árpád-kori kút maradványai is megtalálhatók a területen, de azt nem tárták fel egyelőre, mert túlságosan mélynek bizonyult. Nem volt hivatalosan nyilvántartott lelőhely a területen, de a kedvező természetföldrajzi viszonyok alapján számítottak arra, hogy találnak valamit, mert a desedai domboldalon bárhol lehetnek településnyomok különböző korszakokból. A régészek számítása bejött. A rómaiak jelenlétének eddig nem volt írásos nyoma a térségben, ezért újdonság, hogy az emlékeiket most megtalálták. Azt még nem akarták elárulni, hogy a római kor melyik időszakáról van szó. A próbafeltárások után a maradványok meghatározása, és a nyilvántartott lelőhellyé minősítés következhet, mert ez szabja meg a következő feladatokat, melyeket a régészeknek csinálniuk kell egy beruházás idején – magyarázta Somogyi Kriszta. A menetrend szerint egy megfigyelési és értékelési időszak jön, amely után általában a Nemzeti Múzeum tanulmányt készít.