2024.08.05. 14:00
A falban rejtették el a Kossuth-bankókat
Szerencsés módon kerültek elő egy régi épület bontásakor 1848-as Kossuth-bankók Kőröshegyen. A különleges bankjegyeket a megtaláló Fülep család őrzi, feltett szándékuk, hogy a településen mutassák be a helytörténeti jelentőségű leletet.
Senki sem gondolta, hogy kincseket rejtenek az ódon épület maradványai, amikor megkezdték annak bontását tavaly novemberben, hogy megújulhasson a kőröshegyi Kozma Sándor tér. Már majdnem elhordták az összes sittet, amikor Fülep Benedek 11 éves kisfia valamit észrevett a romok között.
– Nekem szólt elsőként, hogy talált valamit – idézte fel az édesapa, aki a falu közművelődési referenseként egyébként is dokumentálta a bontást. Természetesen az előkerült leletet is lefotózta.
Összesen 23 Kossuth-bankó került elő egy 1848-as Magyar Közlönybe volt becsomagolva, amelyhez egy egykori kőröshegyi és balatonendrédi levél is volt. Valószínűleg a falba rejtették a bankókat és a tulajdonképpeni korabeli időkapszulát. Abban az időben ugyanis az osztrák hadsereg tiltotta a Kossuth-bankókat, sokan gondosan elrejtették a forradalom alatt kiadott forintot.
Fülepék az elmúlt fél évben sok szakemberrel felvették a kapcsolatot, akik megerősítették, hogy ez valóban értékes lelet. – Az a tervem, hogy jövőre, amikor Kozma Sándor születésének 200. évfordulója lesz, bemutassuk ezeket az emlékeket a falu számára – mondta Fülep Benedek.
Kozma Sándor 1825-ben született a településen, s nevéhez fűződik a királyi államügyészség megalapítása, és ő volt annak első államügyésze is. A megtaláló Kőröshegyen tartaná a Kossuth-bankókat. Hasonló falba rejtett időkapszula utoljára Magyarországon csak a hatvanas években került elő az Alföldön. A Fülep család felvette a kapcsolatot a budapesti Pénzmúzeummal is, amelynek szakemberei megvizsgálták a leleteket. Ezekről éppen a minap a forint születésnapja alkalmából rendezett nyílt napon tartott előadást a családfő, ahol az érdeklődők a mesébe illő szerencsés felfedezés történetét is meghallgathatták.