2024.08.09. 17:00
Elfoglalták a kishuszárok a Kossuth erdőt Fonyódon
A magyar huszárok életmódjába is belekóstolhattak a gyerekek az I. Huszár és Tüzérbandérium fonyódi táborában, ahol érdekes előadások, lovaglás és persze strandolás színesítette a programot.
Fotó: NEMETH LEVENTE FOTO
Ágyúdörgés rázta meg a fonyódi Kossuth erdőt csütörtökön, mikor a kishuszárok tüzeltek. Persze nem célpontra és nem is éles löveggel. Kipróbálták, hogy milyen volt a tüzérek dolga. Egy héten át sátoroztak a kishuszár táborban.
– Reggel felkelünk, megcsináljuk a sátrat, majd körletellenőrzés következik. Ezután reggeli tornán veszünk részt, reggelizünk és aztán egész délelőtt programokon veszünk részt– mondta Fábián László Péter Pál, Erdélyből, akinek a legjobban a strandolás tetszett. Idén először érkeztek résztvevők Erdélyből, hiszen fonyódi mintára ott is alakítanak huszár csapatot.
– Én magam is huszár vagyok a gyergyószentmiklósi Földváry Károly Hagyományőrző Egyesületben és azon vagyunk, hogy megalakítsuk az első erdélyi gyermekhuszár csapatot. A hagyományok ápolása és a történelem ismerete nagyon fontos és hozzájárul a magyar identitástudat erősítéséhez – mondta Fábián László Péter Pál.
A fonyódi kishuszárok között voltak rendszeres résztvevők, de akadt olyan is, aki először volt a táborban.
– Amikor negyedikes voltam és március 15-i ünnepély volt az iskolában láttam a kishuszárokat és megtetszett az egész ami ezzel jár. A ruházat, meg az hogy itt az ember önmérsékletet tanul – mondta Tóth-Koronczay Tamás.
– Már három éve kishuszár vagyok, azért jöttem ide, mert szeretem a puskákat és nagyon híres emberekkel találkozhatok. Úgy, mint a Pápa – mesélte élményeit Bakai Mátyás fonyódi kishuszár.
A fiatalok nem csak a huszár hagyományokat ismerték meg az ötnapos táborban, hiszen változatos programok várták őket.
– A gyerekeknek idén volt drogprevenció is, és megismerhették a hazánk területén működő egyenruhás szervezetek munkáját, hiszen a honvédség mellett, a rendőrség és tűzoltóság is bemutatót tartott számukra – emelte ki Domina Barnabás, a bandérium kapitánya. Hozzátette: a tábort a Honvédelmi Minisztérium is támogatta, hiszen a kishuszár bandériummal együttműködési megállapodást kötött a Magyar Honvédség Bauer Gyula 5. Területvédelmi Ezred. Ugyanis az ott folyó hagyományőrző munka tökéletesen illeszkedik a hazafias nevelés szemléletébe.
– Párhuzamot tudunk vonni a Magyar Honvédség honvédelmi nevelési programja és a fonyódi kishuszár mozgalommal – mondta Kátai Róbert, alezredes, V. Területvédelmi Ezred ezredparancsnok-helyettese. – Ezek az alapvető értékek, amelyek a hagyományainkra épülnek, mint a bajtársiasság, a közösségben történő gondolkodás, egymás segítése, amelyeket Domina Barnabásék már kicsi korban átadnak a gyerekeknek, jó alapot szolgálnak ahhoz, hogy később a fiatalok érdeklődjenek a katonai pálya iránt. Majd csatlakozzanak a honvédelmi táborainkhoz, vagy később akár a kadétprogramba – tette hozzá az ezredparancsnok-helyettes.
Kishuszárok táboroznak Fonyódon
Fotók: Németh LeventeAz együttműködésnek köszönhetően a gyerekek érdekes előadást hallhattak a koronaőrség munkájáról, valamint a Szent Koronáról is.
– Pont 560 éve történt az eset, amikor egy társalkodó hölgy ellopta a koronát és külföldi tulajdonba került. Az ország rendkívül nehezen, 80 ezer arany váltságdíjért kapta vissza. Hazánk - ahogy akkoriban fogalmaztak- helyrehozhatatlan károkat szenvedett, ezért hozták létre az országos koronaőri tisztséget – mondta Woth Imre, a Magyar Királyi Koronaőrök Egyesületének elnöke.
A gyerekeknek olyan érdekes információkat is elmondott az elnök, hogy miért lett görbe a kereszt a Szent Korona tetején, de abba is beavatta őket, hogyan koronázták őseink a királyokat.
A csütörtöki napot tábori szentmisét követően záróbuli koronázta meg, a gyerekek pedig a tábor utolsó napján a szolnoki repülőbázisra tettek látogatást.
A tábor fővédnöke Kun Szabó István vezérőrnagy volt, aki Köztársasági Elnöki Hivatal Honvédelmi Igazgatóságának igazgatója volt.